W dniach 22 czerwca – 6 lipca tego roku przedstawiciele Firmy Handlowo – Usługowej Mariusz Franków z Birczy koło Przemyśla odebrali łącznie pięć nowych autobusów VDL Futura FDD2. Zobaczcie zdjęcia oraz film z tego przekazania.

Maciej Doroz (tekst i zdjęcia)

Wspominając którykolwiek miesiąc ubiegłego roku każdy przewoźnik może obecnie powiedzieć „wtedy nie było źle”. Można było co prawda uskarżać się na brak fachowych kierowców, wysokie ceny ropy, opłat drogowych, rat leasingowych, ale wszystko to pestka, w porównaniu z wyzwaniami, które przyniósł rok 2020.

Rok ten niewątpliwie zapisze się na kartach historii. Wiele podmiotów gospodarczych odczuło,  odczuwa i jeszcze długo będzie odczuwać konsekwencje restrykcji, które wpłynęły na  branżę transportową i komunikacyjną. Transport drogowy towarów odnotowuje poważne spadki liczby zleceń dostępnych na rynku przewozowym. Sytuacja związana z pracą przewozową nastawioną na transport osobowy jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana. Co prawda dotyczy ona zdecydowanie mniejszej ilości podmiotów gospodarczych, ale jednak konsekwencje wynikające z braku zleceń są bardzo często zdecydowanie bardziej dotkliwe, bo cała Europa zatrzymała się w jednej chwili.

przekazanie autokarów VDL Futura firmie Handlowo - Usługowej Mariusz Franków z Birczy koło Przemyśla

Dosyć spora grupa przewoźników autokarowych w naszym kraju nastawiona wyłącznie na turystkę została praktycznie pozbawiona możliwości zarabiania jakichkolwiek pieniędzy. Wyzwaniem obecnych właścicieli i zarządów takich firm jest odnalezienie się w nowym „rozdaniu kart”. Setki autokarów, które pracowały regularnie na zachodzie Europy świadcząc usługi przewozowe głównie z grupami turystów z Dalekiego Wschodu wróciła z dnia na dzień do Polski. Takie powroty przez minione lata następowały tylko na badanie techniczne pojazdu, co 6 miesięcy i wykonanie obsługi.

Wydanie pojazdów w VDL Bus & Coach

Biorąc pod uwagę zastój w branży, poniedziałkowy poranek 22 czerwca 2020 to bardzo radosny moment dla polskiego oddziału VDL Bus & Coach, niderlandzkiego producenta autokarów turystycznych i autobusów miejskich. Tego dnia miało miejsce wyczekiwane przez każdego obserwatora branży: wydanie trzech fabrycznie nowych autokarów VDL Futura FDD2 dla polskiego klienta z Przemyśla. To wydarzenie jest tym bardziej ważne, że w obecnych czasach, gdy wielu przewoźników walczy o kolejne 2-3 miesiące przetrwania, pojawiają się takie pozytywne informacje na rynku przewoźników autokarowych.

przekazanie autokarów VDL Futura firmie Handlowo - Usługowej Mariusz Franków z Birczy koło Przemyśla

Nowym nabywcą piętrowych autokarów jest Firma Handlowo – Usługowa Mariusz Franków z Birczy położonej zaledwie 13 km od granicy z Ukrainą w Medyce. Przewoźnika tego dnia reprezentował p. Tomasz Komonicki piastujący stanowisko Dyrektora ds. Transportu. Wieloletnia współpraca z tym przewoźnikiem, zaczynając od pojazdów używanych z lat 2003-2009, poprzez zakup nowego jednopokładowego FHD pozwoliła ugruntować pozycję marki Bova/VDL, skutkując zawarciem kolejnej umowy na nowe pojazdy piętrowe FDD2.

przekazanie autokarów VDL Futura firmie Handlowo - Usługowej Mariusz Franków z Birczy koło Przemyśla

Sam przewoźnik udowodnił, że działając dynamicznie i elastycznie można się „odnaleźć” w nowej rzeczywistości. W minionym roku autokary przewoźnika odwiedzały cyklicznie większość europejskich stolic. Obecnie, gdy wyjazdy turystyczne przestały w ogóle istnieć, przewoźnik realizuje małe, krajowe projekty dla biur podróży. 

6 mln km w jeden rok!

O silnej pozycji rynkowej tego przewoźnika świadczy posiadana przez niego flota pojazdów. Jest to 180 autokarów, obsługiwanych przez 210 kierowców. Obecnie bazę firmy każdego dnia opuszcza 80-90 aut i są to głównie przejazdy linii regularnych (w analogicznym okresie w roku 2019 było to 140 pojazdów). Sumarycznie w roku 2019 przewoźnik pokonał 6 mln km!

Zakupione obecnie pojazdy marki VDL są już dobrze znane na polskim rynku szczególnie wśród klientów z województwa podkarpackiego (Neobus), jak i wielkopolskiego (Oskar). Wydane autokary tradycyjnie posiadają układ napędowy złożony z silnika DAF MX-13 o mocy 530 KM i zautomatyzowanej skrzyni biegów TraXon. Takie połączenie oferuje rozszerzony zakres przełożeń pozwalając na obniżenie prędkości obrotowej silnika bez uszczerbku dla wysokiej manewrowości. Zastosowane innowacyjne rozwiązania pozwoliły osiągnąć jeszcze większy moment obrotowy przy niższych obrotach silnika. Naturalną konsekwencją tego zabiegu jest zwiększona oszczędność paliwa. Szybsze przełączanie biegów, lepsze wykorzystanie funkcji EcoRoll, czy mniejsze straty tarcia miały tutaj kluczowe znaczenie. Zakupione pojazdy wyposażone są w system PPC (Predictive Powertrain Control) wykorzystujący zapisaną w systemie topografię terenu, jak i urządzenia nawigacyjne. Zastosowane narzędzia obniżające zużycie paliwa odciążają nawet bardzo dobrze technicznie przygotowanego kierowcę, szczególnie po kilku godzinach pracy, gdy stopień zmęczenia rośnie.

przekazanie autokarów VDL Futura firmie Handlowo - Usługowej Mariusz Franków z Birczy koło Przemyśla

Otwierane na nowo połączenia w ramach platformy FlixBus pozwolą na potwierdzenie tych założeń. Nowe piętra VDL Futura będą przemierzać Polskę południową i docierać do niemieckiego Bremen. Przebiegi przewoźników współpracujących z platformą FlixBus dają bardzo często 30.000 km miesięcznie. Nie są żadną nowością w naszym kraju roczne pojazdy mające 250.000 – 300.000 km za sobą. Wybór bardzo wielu przewoźników skierował ich do marki VDL z uwagi na rekordową pojemność zbiorników paliwa (860 litrów dla modelu FHD i 902 litry dla FDD), jak i bardzo niskie zużycie paliwa, wynikające z odpowiedniego zestrojenia zespołu napędowego i niskiej masy własnej.

przekazanie autokarów VDL Futura firmie Handlowo - Usługowej Mariusz Franków z Birczy koło Przemyśla

Nowa usługa serwisowa VDL Bus & Coach

Sam oddział VDL Bus and Coach w Polsce pracuje sukcesywnie nad rozwiązaniami rynkowymi, które umożliwiają nawiązanie nowych i utrzymanie obecnych relacji z przewoźnikami na jeszcze lepszym poziomie. W tym celu został uruchomiony nowy projekt pozwalający na dalsze zbliżenie się do klienta odpowiadając wprost na jego potrzeby. VDL Technical Support w zakresie napraw wnętrza pojazdu, jak i jego części nadwoziowej (jak choćby spoiny dachowe). Taki zabieg ma na celu zbliżenie się do bazy klienta. Szczególnie, gdy liczy się cenny czas na podjęcie interwencji i skutecznej naprawy.

przekazanie autokarów VDL Futura firmie Handlowo - Usługowej Mariusz Franków z Birczy koło Przemyśla

Nowo wydawanym pojazdom marki VDL Bus & Coach Polska towarzyszy prezentacja pojazdu z omówieniem zastosowanych rozwiązań technicznych, jak i sposobie ich prawidłowego wykorzystania. Czas przeznaczony na ten cel zawsze bardzo pomaga kierowcom poznać nowy pojazd i poczuć się w nim pewniej od samego początku, mimo emocji związanych z faktu przyjęcia nowego narzędzia pracy. Zespół sprzedażowy (Sales), jak i obsługi posprzedażowej (AfterSales) marki VDL Bus & Coach pracuje nad zapewnieniem takiego komfortu swoim klientom, czego powiększająca się flota pojazdów tej marki jest najlepszym dowodem.

przekazanie autokarów VDL Futura firmie Handlowo - Usługowej Mariusz Franków z Birczy koło Przemyśla