W Zurychu ruszył pilotowy projekt wykorzystania dronów w e-commerce.

W ubiegłym roku podczas targów IAA Mercedes zaprezentował wizję nowego Sprintera wyposażonego w drony do dostarczania przesyłek. Taka wizja zaczyna przybierać realne wymiary. W Zurychu rusza wlaśnie pilotażowy projekt Vany i drony (Vans & Drones) prowadzony przez Mercedes-Benz Vans, amerykańskiego producenta dronów Matternet oraz sklep internetowy siroop.

Klienci kupujący w sklepie lżejsze artykuły do 2 kg mogą wybrać opcję dostawy tego samego dnia. Z magazynu sklepu wyrusza dron z przesyłką, który leci do jednego ze zdefiniowanych punktów w mieście, tzw.rendevous points. Czeka w nich fugonetka Mercedes, którego kierowca przejmuje od drona przesyłkę i dowozi ją pod adres dostawy.

pilotażowy projekt wykorzystania dronów w e-commercepilotażowy projekt wykorzystania dronów w e-commerce

Drony Matternet mogą dostarczyć przesyłki o wadze do 2 kg na odległość do 20 km. Wszystkie operacje dronów w ramach projektu Vany i Drony zostały skoordynowane ze Szwajcarskim Biurem ds. Lotnictwa Cywilnego w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas testu.

Trwają już przygotowania do następnego etapu testów, w którym drony zostaną zintegrowane w trasy, po których poruszają się samochody dostawcze i będą dostarczać przesyłki do punktów znajdujących się na ich trasach.