Szwajcarzy z firmy Thomann zaskakują swoim tuningowymi projektami Renault Trucks.

W ostatnich latach miłośnicy niebanalnych ciężarówek kilkukrotnie zostali zaskoczeni bardzo interesującymi kreacjami, które powstały w oparciu o pojazdy marki Renault Trucks, które do tej pory kojarzyły się raczej z flotowymi końmi roboczymi, niż indywidualnie stylizowanymi maszynami. Pewnym kultem otoczone były swego czasu jedyne w swoim rodzaju Renault Magnum. Okazało się jednak, że reprezentujące nową rodzinę Renault Trucks modele serii T, które zastąpiły „Magnumki”, są nader podatne na wizualne modyfikacje. Ich wyrazisty i agresywny styl oraz duża liczba oddzielnych paneli, z których składają się kabiny, pozwalają na łatwą realizację ciekawych pomysłów, mających na celu wizualne uatrakcyjnienie ciężarówki.

Co może być pewnym zaskoczeniem, najciekawsze „wariacje na temat” Renault Trucks T powstały w Szwajcarii. Za ich stworzenie odpowiada lokalny dealer pojazdów użytkowych, rodzinna firma Thomann Nutzfahrzeuge AG, mająca swoje oddziały w Schmerikon, Chur, Frauenfeld oraz Arbon.

General Lee

Ambicją właścicieli firmy Thomann jest tworzenie jedynych w swoim rodzaju ciągników demo, którymi mogą przyciągać uwagę potencjalnych klientów oraz pokazywać się na różnego rodzaju zlotach, targach i wystawach. Pierwszą kreacją dealera był „General Lee”, czyli hołd złożony popularnemu w latach 70 i 80. amerykańskiemu serialowi telewizyjnemu „Diukowie Hazzardu”. Jego bohaterowie poruszali się pomarańczowym Dodgem Chargerem z 1970 roku z numerem startowym 01 na drzwiach oraz ogromną flagą konfederatów namalowaną na dachu.      

Tuning Renault Trucks

Ciągnik Renault Trucks T520 z wysoką kabiną został więc polakierowany na oryginalny kolor Dodge Hemi i ozdobiony ogromnymi stosownymi numerami 01 na bokach. Atrapa, aluminiowe felgi oraz dodatkowe pałąki do montażu oświetlenia pokryto matową czernią. Ale to nie wszytko. O ile osłony międzyosiowe po prawej stronie kryją zbiornik paliwa, to te umieszczone po lewej stronie można wysunąć na specjalnych prowadnicach, dzięki czemu naszym oczom ukaże się pokaźny grill gazowy, na którym wygodnie można przyrządzać steki, kiełbaski i inne smakołyki. Wyposażenie kuchenne dostarczyła firma maennergrill.ch z Schmerikon, natomiast za malowanie pojazdu odpowiadają firmy Freuler AG oraz Relux Reklamen GmbH z siedzibą w Benken.

Tuning Renault Trucks Tuning Renault Trucks

 

Hot Rod

„General Lee” tak się wszystkim spodobał, że rok później firma Thomann postanowiła zaskoczyć miłośników ciężarówek jeszcze bardziej zaawansowanym projektem, także inspirowanym popkulturą amerykańską. W ten sposób powstał zielono-złoty „Hot Rod”, stylem nawiązujący do podrasowywanych przez powojenną młodzież samochodów z lat 30. Na siodle ciągnika zamontowano stylowy taras wyposażony w wygodną 6-osobową kanapę oraz stolik w stylu lat 50., a także urządzenia do przygotowywania hotdogów i popcornu. Nad projektem pracowały firmy Freuler AG, Sanwald Fahrzeugbau AG, Relux Reklamen GmbH, Dietrich GmbH oraz agencja projektowa syn GmbH. „Hot Rod” miał swoją premierę podczas LKW-Treff Ostschweiz w Altstätten w połowie czerwca 2019 roku.

Tuning Renault Trucks

Tuning Renault Trucks Tuning Renault Trucks Tuning Renault Trucks Tuning Renault Trucks

Tuning Renault Trucks

Rok 2020 upłynął nie tylko pod znakiem pandemii Covid-19, która skutecznie „wykasowała” wszelkie imprezy, ale także jubileuszu 25-lecia firmy Thomann Nutzfahrzeuge AG.

Zainspirowało to jej szefostwo do zbudowania kolejnego wyjątkowego ciągnika, tym razem na bazie Renault Trucks T480. Pod względem specyfikacji wyposażenia zewnętrznego T 25 Years jest bardzo podobny do ciągnika „General Lee”, jednak całość utrzymano tym razem w kolorystyce odpowiadającej barwom spółki Thomann czyli bieli, błękicie i szarości. Nieregularne barwne figury uzupełniono stosownymi napisami informującymi o jubileuszu. 

Tuning Renault Trucks Tuning Renault Trucks

 

Cały materiał dostępny jest w styczniowo-lutowym wydaniu TRAILER Magazine, dostępnym w sieci Ruch, Empik, na stacjach Lotos, w Porcie Kopytkowo na A1 oraz w naszym sklepie internetowym jako wydanie papierowe oraz wydanie cyfrowe.