Po długich miesiącach, kiedy wirus COVID-19 bardzo znacząco dawał się we znaki, nastąpiło cudowne „ozdrowienie” społeczeństwa i galopujące luzowanie obostrzeń, którego końca wręcz nie widać.

 

Maciej Doroz (tekst i zdjęcia)

To „uwolnienie” napędza chęć społeczeństwa do przemieszczania się, odwiedzania, zwiedzania, doświadczania, czyli wszystkiego tego, co można zrobić poza ścianami własnego domu.

Wszelkie publikacje prasowe od ponad roku powiązane są z pojęciem pandemii, która niewątpliwie zapisze się na stałe w historii XXI wieku. Każdy kraj zarówno Europy, jak i całego świata próbuje radzić sobie z tym problem, odnosząc małe sukcesy, ale i ponosząc porażki. Wraz ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym coraz to bardziej można odczuć wśród społeczeństwa „konieczność” wyjścia z zacisza swojego domu i spotkania się w innej formie niż poprzez ekran urządzenia multimedialnego.

Wraz z odmrożeniem polskiej gospodarki wystartowała długo i mocno oczekiwana zarówno przez Klientów, jak i właścicieli autokarów platforma określona nazwą FLIXBUS. Dokładnie od 20 maja br. w naszym kraju uruchomionych została na nowa siatka połączeń charakterystycznych zielonych autokarów. Na początek możemy mówić o kierunkach do 9 krajów obsługiwanych przez 19 operatorów za pośrednictwem 60 autokarów. Od wskazanej powyżej daty ruszyło 30 połączeń, z czego 21 w relacji międzynarodowej i 9 przewozów krajowych.

VDL Futura

Z Białegostoku do Francji

Jedną z tych linii obsługuje bardzo dobrze znany w Polsce zachodniej przewoźnik z Poznania. Firma należąca do państwa Alicji i Wojciecha Gwóźdź o nazwie Ali-Woj-Trans bardzo intensywnie rozwija oferowane przez siebie usługi transportowe. Nowo podjętym zadaniem są przewozowe na linii z Białegostoku do francuskiego Lille. Do tego zadania zostały celowo zakupione fabrycznie nowe autokary VDL Futura FHD2. Otwarta linia przewozowa obejmuje 7 dni pracy w każdym tygodniu i jest obsługiwana przez 18 dedykowanych do tego zadania kierowców. Każdego miesiąca trzy pojazdy pokonują w sumie 150.000 km! 

VDL Futura

Autobusy VDL Futura FHD2148/330 były już szerzej opisywane na łamach TRAILER Magazine. Kluczową i bardzo istotną nowością przekazanych w dniu 17.05.2021 pojazdów jest fakt wyposażenia ich w urządzenie podnośnikowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Obecnie bez tego typu rozwiązań nie sposób byłoby świadczyć usługi przewozowe na terenie Niemiec. Są one już obowiązkowym wyposażenie na terenie naszego zachodniego sąsiada i zapewne tylko kwestia czasu, kiedy takie wymagania zostaną postawione przewoźnikom obsługującym połączenia krajowe także i w Polsce. 

Autobusy z obowiązkowym podnośnikiem

Zastosowane w autobusach VDL urządzenie podnośnikowe dla większości podróżnych pozostaje całkowicie niewidoczne. Fakt zabudowania windy zdradzają tylko dodatkowe drzwi boczne umożliwiające bezpieczne wprowadzenie osoby na wózku do wnętrza pojazdu. Wewnątrz autokar pozostaje całkowicie seryjny, a zsunięcie foteli ze sobą pozwala wygenerować wymaganą w danym momencie dodatkową przestrzeń.

VDL Futura

VDL Futura

Współpraca pomiędzy firmami Ali-Woj-Trans, a VDL Polska rozpoczęła się bardzo dawno temu. Przewoźnik działa na rynku usług przewozowych od 13 lat i bardzo prężnie się rozwija. 10 lat temu firma posiadała 5 autokarów, a dziś może pochwalić się flotą 90 pojazdów, w której poza VDL znajdują się też autokary innych marek. Ta potęga została zbudowana głównie w oparciu o prace przewozowe wykonywane na rzecz Amazon Poznań od 2014 roku i Amazon Szczecin od 2017.

BimbaBus

Ciekawostką we flocie przewoźnika są kolorowe BimbaBusy, wzorowane na autobusach turystycznych spotykanych w wielu europejskich miastach. Umożliwiają one wygodne zwiedzanie miasta z otwartego piętra autobusu. Są to bardzo klimatyczne pojazdy, ponieważ najstarszy z nich pochodzi z 1979 roku. Przed pandemią firma Ali-Woj-Trans zdążyła zagościć na rynkach zagranicznych obsługując przewozy turystyczne grup azjatyckich i amerykańskich. Naturalnie wraz z powrotem zleceń z tego obszaru firma ponownie podejmie się ich realizacji.

Bimbabus

Niewątpliwie informację konieczną do odnotowania jest fakt budowy nowej siedziby Ali-Woj-Trans, która zlokalizowana będzie w podpoznańskim Tarnowie Podgórnym. Będą się na nią składały: biuro, warsztat, stacja kontroli pojazdów, myjnia, parking dla autokarów, a nawet baza noclegowa dla kierowców. Ta gigantyczna inwestycja wyniesie w pewnością tego przewoźnika na nowe obszary, tchnie ducha energii w zespół pracowników i pozwoli realizować kolejne cele właścicieli, czego można im serdeczne życzyć! Wszystko po to, by firma Ali-Woj stał się wizytówką przewozów pasażerskich na wysokim poziomie nie tylko na terenie na terenie Wielkopolski.Cyklicznie organizowane szkolenia zatrudnionej kadry z pewnością przybliżają firmę do realizacji tego celu.