Tak jak obiecał, tak dotrzymał słowa. Jarek Repiński kontynuuje filmowe tematy na swoich ciężarówkach. Po „Mistrzu Kierownicy” na drogi wyjechała Scania Convoy.

Pamiętam, kiedy podczas naszego wspólnego pierwszego z Jarkiem wyjazdu do USA, nasz kierowca, Artur zawiózł nas na truckstop Iowa 80. Z ogromnego piętrowego sklepu z akcesoriami dla truckerów, Jarek wyszedł z dwoma filmami na CD. Jednym z nich był właśnie Konwój.

To, że Konwój trafi na następną Scanię było jasne od momentu prezentacji Scanii Smokey and the Bandit i obydwa samochody prezentują nową linię designu floty firmy Repiński Transport. Czyli ma być ciekawie, mniej airbrushu, ale tak ekstremalnych projektów jak Hot Rod już raczej nie zobaczymy. Trochę szkoda, co nie oznacza, że Scania Convoy jest mało interesująca.

Zestawiając obok siebie Scanie Smokey and the Bandit trzeba przyznać, że rzeczywiście są one spójne stylistycznie, w czym duża zasługa Pawła Bruskiego, który malował obydwa ciągniki. Trzeba tu pochwalić jego prace, które z samochodu na samochód są na coraz wyższym poziomie. 

W mediach społecznościowych powstało nawet głosowanie, który projekt jest lepiej oceniany. Głosy były mocno rozłożone, jednak ostatecznie wygrał właśnie Convoy otrzymując 260 głosów (Smokey and the Bandit – 216 głosów). 

Jarkowi też bardziej podoba się Scania Convoy, nie ujmując niczego wcześniejszemu projektowi. 

— Scania Convoy jest ciekawsza z większą ilością ciekawych detali, mówi.

 

Scania Convoy bardziej na bogato

Takie wrażenie można odnieść, ponieważ Convoy to projekt „bogatszy” z większym budżetem. O ile Scania „Bandyta” stała na polakierowanych felgach stalowych, Convoy posiada już felgi aluminiowe oraz kangura Trux, co ma nawiązywać do Macka Gumowej Kaczki. W planach był także montaż metalowej kaczki, ale zawirowania z transportem z USA podczas lockdownu sprawiły, że nie dotarła ona na czas do Kościerzyny.

Scania jest śnieżnobiała, a nie w kolorze przybrudzonej bieli, dzięki czemu bardziej błyszczy w pełnym słońcu. Zrezygnowano także z czarnych pasków nawiązujących do stylu holenderskiego. 

Na ciągniku znajdziemy jednak sporo ciekawych detali. Logo Scania na masce zostało zastąpione czerwnym logo Convoy. To jedyny kolor na nadwoziu, gdyż reszta utrzymana jest w bieli i odcieniach szarości. Nawet trąby na dachu zostały polakierowane na biało. Tuż obok nich kolejny ciekawy element – lampy dachowe nawiązujące do amerykańskich ciężarówek z lat 70. 

Scania Konwój Repiński

Scania Konwój Repiński

 

Sceny z filmu

Na całym samochodzie umieszczono jedynie 4 sceny z filmu. Po prawej stronie nadwozia mamy szeryfa Wallace’a, Spider Mike’a oraz Bobby’ego Love Machine, nazywanego także Świniopasem od ładunku, który przewoził. Pod nimi Paweł Bruski umieścił scenę „zamykania bramy”, a na spojlerze międzyosiowym jadące w konwoju ciężarówki.

Scania Konwój Repiński

Po drugiej stronie mamy kolejną scenę jadących ciężarówek z Mackiem Gumowej Kaczki na czele. Nad nimi główny bohater, czyli Kris Kristoferson oraz jego dziewczyna Melissa grana przez Ally McGraw. To najsłynniejszy chyba obraz z filmu, który zagościł na promującym go plakacie. Na spojlerze miedzyosiowym po prawej stronie mamy natomiast scenę zestrzelenia Macka na moście nad rzeką Kolorado. 

Scania Konwój Repiński

Czarne wnętrze

Także wnętrze Scanii Convoy jest zrobione bardziej na bogato niż w „Bandycie”. Całość wyłożono czarną skórą pikowaną czerwoną nicią, a jedynym elementem dekoracyjnym jest podświetlana tablica z logo Convoy na tylnej ścianie oraz logo wytłoczone na drzwiach. Całość powstała jak zwykle w firmie Tap-Car z Żukowa.

Mimo że tuning Scanii jest raczej delikatny, nie sposób odmówić Scanii atrakcyjności. Można odnieść wrażenie, że Jarkowi i jego ekipie udało się znaleźć język stylistyczny dla przyszłych pojazdów floty. Następną Scanię już zapowiada na wiosnę przyszłego roku.

Cały materiał został zamieszczony w lipcowo-sierpniowym wydaniu TRAILER Magazine, które dostępne jest w sprzedaży w sieci Ruch, Empik oraz w sklepie internetowym jako wydanie papierowe oraz cyfrowe.

Scania Konwój Repiński

Scania Konwój Repiński

Scania Konwój Repiński