W trakcie naszej wyprawy po Finlandii dotarliśmy do miasta Kokkola do firmy Tyllis Oy AB.

Zapytany o ty, co produkują w swojej fabryce, szef firmy  Göran Tylli stwierdza, że są to „rozwiązania transportowe szyte na miarę”. Już pobieżne zapoznanie się z konstrukcjami które opuszczają warsztaty w Kokkola/Karleby tylko potwierdza te słowa. Wizyta w halach produkcyjnych potwierdza tylko opinię jaką produkty Tyllis mają na rynku: to kreacje najwyższej jakości zarówno pod względem przemyślanej konstrukcji, jak i samego wykonania.

Oczywiście tego typu jednostkowe konstrukcje, budowane na specjalne zamówienie w kraju w którym koszty pracy nie należą do niskich, nie należą do produktów tanich. Z tego też powodu głównymi odbiorcami zabudów, naczep i przyczep marki Tyllis są klienci z Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii oraz Islandii. Warunki w jakich będą pracować oraz to, że od ich solidności i niezawodności zależy czasem bardzo wiele powodują, że nie ma tu miejsca na tanie kompromisy.  

Tradycja Tyllis od 1956 roku

Za marką Tyllis stoi długa tradycja sięgająca 1956 roku. Wtedy to bracia Erik i Levi Tylli otworzyli warsztat naprawy sprzętu rolniczego z siedzibą w Kaustar na przedmieściach Kokkoli. Już kilka lat później jego bramy opuszczały już pierwsze zabudowy, montowane głównie na popularnych w Skandynawii brytyjskich Bedfordach. Dzięki współpracy z firmą Nummi, produkującą żurawie załadunkowe i siłowniki hydrauliczne, bracia zaczęli zajmować się budową wywrotek. 

W 1971 roku rozrastający się biznes przeniesiono do nowego zakładu zbudowanego po sąsiedzku. W tamtych czasach w warsztat zatrudniał jedynie 6 pracowników, co było w zupełności wystarczające. W 1989 roku doszło do zmiany pokoleniowej a firma stałą się spółką trzech braci i trzech kuzynów, którym przewodził prezes Göran Tylli. W 1996 roku spółka Tyllis Verkstad Ab – Tyllin Korjaamo przeniosła się z Kaustar do nowej siedziby w Kokkoli, gdzie funkcjonuje do dziś. Rozbudowa obiektów w których działa firma zakończyła się niedawno, wraz z oddaniem do użytku nowej śrutowni oraz lakierni o łącznej powierzchni 3.000 m2. Firma zatrudnia obecnie 45 pracowników, w tym także jednego Polaka, zatrudnionego w biurze konstrukcyjnym.  

fiński producent naczep

Pojedyncze egzemplarze lub krótkie serie

Ze względu na specyfikę działalności Tyllis Oy AB biuro to ma sporo pracy do wykonania. Firma wyspecjalizował się w produkcji pojedynczych lub krótkoseryjnych zabudów, naczep i przyczep. Praktycznie każdy pojazd jest inny i często przystosowany do wykonywania bardzo konkretnych i specjalistycznych zadań. Mimo konieczności indywidualnego projektowania każdej z konstrukcji, Tyllis zapewnia szybką dostawę gotowego pojazdu oraz konkurencyjne ceny. Jest to efektem ogromnego doświadczenia w tej dziedzinie oraz zatrudniania wysoko wykwalifikowanych fachowców. 

Specyfika produktów jakie powstają w Kokkoli wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem, tak aby zaprojektowany pojazd był dokładnie tym, czego potrzebuje do pracy. Potem do pracy biorą się inżynierowie wspierani technologią projektowania CAD. Ale komputery to tylko narzędzie. Ty liczy się wiedza i doświadczenie. Konstrukcje muszą być efektem kompromisu pomiędzy wytrzymałością, trwałością i bezpieczeństwem a niską masą własną i sprawnością i szybkością działania. Tyllis bierze odpowiedzialność za cały proces powstawania pojazdu, dostarczając go w stanie „pod klucz”, to znaczy zarejestrowanego i posiadającego wszelkie dopuszczenia i certyfikaty bezpieczeństwa. Firma legitymuje się certyfikatem jakości ISO 9001. 

Cały materiał dostępny jest w styczniowo-lutowym wydaniu TRAILER Magazine.