W ramach wymiany floty ciągników napędzanych olejem napędowym na przyjazny dla środowiska tabor zasilany LNG, firma Don-Trucking z Bydgoszczy odebrała 20 ciągników IVECO S-WAY LNG.

IVECO Poland uroczyście przekazało firmie Don-Trucking 20 ciągników siodłowych IVECO S-WAY LNG z silnikami o mocy 460 KM wyposażonych w najnowocześniejszy układ napędowy wykorzystujący jako paliwo skroplony gaz ziemny (Liquid Natural Gas – LNG). Jeszcze w tym roku flotę Don-Trucking wzmocni kolejne 20 takich samych ciągników. Warto w tym miejscu przypomnieć, że pod koniec 2018 roku firma Don-Trucking odebrała 20 ciągników IVECO poprzedniej generacji, t.j. Stralis NP, rozpoczynając tym samym proces całkowitej wymiany floty z ciężarówek z silnikami na olej napędowy na pojazdy, które mogą być zasilane zarówno LNG jak i Bio-LNG. Oznacza to, że już wkrótce firma ta będzie dysponować 60 niskoemisyjnymi ciągnikami marki IVECO. 

Iveco S-WAY dla Don-Trucking

Współpraca Don-Trucking z Ecobal

Proekologiczne działania firmy Don-Trucking związane z wymianą floty na pojazdy przyjazne dla środowiska, są elementem szerszej strategii mającej na celu ochronę lasów w całej Europie realizowanej przez Don-Trucking we współpracy z firmą Ecobal, zapewniającą swoim klientom profesjonalną opiekę i wiedzę w zakresie kompensacji emisji dwutlenku węgla.      

— Odebrane dziś kolejne 20 ciągników IVECO zasilanych LNG stanowi kolejny krok na drodze do realizacji transformacji energetycznej naszej firmy. Naszym celem jest stać się pierwszą w Europie firmą transportową neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, dlatego też konsekwentnie przechodzimy z ciągników wyposażonych w tradycyjne silniki diesla na ekologiczne pojazdy, które mogą być zasilane LNG oraz Bio-LNG. Chcemy być nie tylko pionierem w tym zakresie, ale także kreować kierunek rozwoju dla innych firm działajacych w branży logistycznej. Przejście na paliwa gazowe jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale także pozwala na znaczące obniżenie kosztów prowadzenia działalności firmy. Nasz proces całkowitego przejścia na pojazdy przyjazne środowisku chcemy zakończyć już w 2025 roku, powiedział Don de Jong, założyciel Don-Trucking.

Iveco S-WAY dla Don-Trucking

O firmie

Don-Trucking jest polską firmą o niderlandzkich korzeniach. Swoją działalność rozpoczęła w 2010 roku z 75 pracownikami i 52 ciężarówkami. Obecnie jej flota liczy ponad 130 ciągników i stale się powiększa. Zatrudnia ponad 200 kierowców oraz 30 pracowników biurowych. Głównym polem działania Don-Trucking jest transport kontenerowy oraz ADR realizowany w większości na terenie Niderlandów, Belgii, Francji oraz Niemiec.       

IVECO S-WAY LNG to ciągniki siodłowe i podwozia ciężarowe skonstruowane jako pojazdy zasilane wyłącznie gazem ziemnym, zaprojektowane do eksploatacji szosowej głównie w ruchu długodystansowym. Dysponując mocą 460 KM i zasięgiem do 1.600 km (LNG), oferuje najlepsze w swojej klasie osiągi w transporcie dalekobieżnym, najniższe zużycie paliwa w historii modelu oraz najdłuższe okresy międzyprzeglądowe. Pojazd ten jest w stanie osiągnąć do 15% niższe zużycie paliwa przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji cząstek stałych (PM), tlenków węgla (NOx) i dwutlenku węgla (CO2) nawet o 95% przy zasilaniu biometanem w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w napęd wysokoprężny zgodny z aktualną normą emisji Euro VI/C. Bezobsługowy układ oczyszczania spalin nie wymaga stosowania AdBlue ani filtra cząstek stałych (DPF). Ponadto silnik napędzany gazem ziemnym charakteryzuje się cichą pracą (nawet do – 71dB – w przypadku pojazdów zgodnych z certyfikatem Piek Quiet Truck). 

Pojazdy zakupione przez firmę Don Trucking objęte są 5-letnim kontraktem serwisowym 3XL Life.