Grupa DBK sprzedała  w 2020 roku 1.489 egzemplarzy IVECO Daily. Na jakie warianty najczęściej decydowali się klienci?

Liczby najlepiej wyjaśniają popularność Daily. Ten model oferuje najszerszą na rynku gamę. Na drogach trudno spotkać dwa takie same Daily, skoro klienci mają do wyboru jedną z 8 tys. konfiguracji różniących się kolorem, wyposażeniem, wymiarami czy ładownością. Dwie ostatnie cechy są kluczowe. Daily Furgon może mieć skrzynię ładunkową o kubaturze od kompaktowych 7,3 m3 aż po 20 m3 (19,6 w największej wersji), a największa dopuszczalna masa całkowita to 7 ton. Jeszcze więcej, a konkretnie 7,2 t, na swoje „barki” może wziąć Daily podwozie z kabiną.

Wybór podwozia z kabiną otwiera kolejne możliwości konfiguracji i adaptacji włoskiego dostawczaka do potrzeb konkretnego biznesu. IVECO Daily wywrotka, kontener, chłodnia, plandeka, laweta czy brygadówka – wariantów jest sporo.

Iveco dostawcze – jasny wybór

Zdecydowanie najpopularniejszym kolorem jest biały. Grupa DBK sprzedaje prawie 70 proc. Daily jest kupowanych w tym jasnym kolorze. Drugie miejsce – daleko, daleko za bielą – ma ciemnoszary, wybierany przez nieco ponad 10,5 proc. klientów. Na podium jest jeszcze czerwony z udziałem w sprzedaży na poziomie 7,3 proc. Tuż za nim – żółty (6,8 proc). Jeżeli chodzi o rodzaj nadwozia, to bestsellerem są podwozia z kabiną. Wybiera je aż 77 proc. kupujących. 18 proc. decyduje się na furgony, a 5 proc. na nadwozia brygadowe (6+1).

 

Kawa zawsze pod ręką

Obecnie lista wyposażenia dodatkowego i akcesoriów dostępnych do samochodów dostawczych wcale nie jest krótsza niż w przypadku „osobówek”. Ładowarka indukcyjna do telefonów, pneumatyczny fotel, automatyczna klimatyzacja, skórzana kierownica, ogrzewanie postojowe, adaptacyjny tempomat czy nowoczesny system multimedialny – to elementy, dzięki którym kierowca pracuje w lepszych warunkach i mniej się męczy. Równie ważne jak komfort jest bezpieczeństwo. Nad tym czuwają układy: automatycznego hamowania, utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, kontroli zjazdu z wzniesienia i zaawansowany system stabilizacji toru jazdy, w tym także w przypadku podmuchów bocznego wiatru. A w jednym z licznych schowków można zmieścić dedykowany do IVECO ekspres do kawy renomowanej firmy Lavazza, zapewniający „espressowe” pobudzenie, kiedy tylko jest potrzebne.

Gotowy do każdego zadania

Coraz więcej klientów przekonuje się do zalet i trwałości automatycznych przekładni Hi-Matic dostępnych w IVECO Daily. Jeszcze w 2017 roku raptem co dwudzieste Daily kupowane było w wersji z automatyczną skrzynią biegów. Popularność Hi-Maticów systematycznie rośnie i w 2020 roku osiągnęła poziom 23 proc. całej sprzedaży modelu Daily w Grupie DBK. Automat lub manual to nie jedyna decyzja, jaką trzeba podjąć w kwestii układu przeniesienia napędu. Daily dostępny jest także w wersjach „wszędobylskich” – z napędem 4×4. Ciekawym przykładem konfiguracji odebranej w jednym z punktów Grupy DBK była wywrotka na podwoziu z kabiną, napędem 4×4 i blokadami mechanizmów różnicowych oraz reduktorem. Takie Daily pracuje, zbierając odpady w trudno dostępnych rejonach górskich.Grupa DBK wydała także innemu klientowi pojazd z zabudową HLS do przewozu żywych zwierząt hodowlanych.