Na początku czerwca rozpoczęła się produkcja ABT e-Transporter 6.1. Furgonetki i mikrobusy powstają w firmie ABT e-Line, będącej oddziałem znanego tunera ABT Sportsline, która stałą się oficjalnym partnerem Volkswagen Commercial Vehicles, odpowiedzialnym za przebudowę pojazdów na napęd elektryczny. 

Pół roku temu firma ABT e-Line zaprezentowała swoją adaptację e-Caddy, czyli napędzanego energią elektryczną małego vana rodem z Antoninka. Przypomnijmy, że Volkswagen miał już w swojej ofercie duży samochód dostawczy w postaci e-Craftera, którego w przeciwieństwie do e-Caddy, w całości produkuje we własnym zakresie w fabryce koło Wrześni.  

Do tej pory brakującym ogniwem w ofercie elektrycznych samochodów dostawczych Volkswagena był Transporter. Teraz tę lukę zapełni ABT e-Transporter 6.1. Z analizy danych technicznych wynika, że pod względem technicznym jest on bardzo zbliżony do e-Caddy. Silnik elektryczny zapewnia maksymalną moc rzędu 83 kW i maksymalny moment obrotowy 200 Nm. Samochód będzie dostępny z opcjami prędkości maksymalnej 90 km/h lub 120 km/h. Zasięg wynosi od 105 do 138 km w zależności od specyfikacji (zgodnie z WLTP). 

elektryczny VW Transporter

ABT e-Transporter z pakietem aerodynamicznym

Pojemność baterii akumulatorów (brutto) wynosi 37,3 kWh, a zużycie energii elektrycznej od 27,0 do 35,8 kWh/100 km. Baterie zastosowane z ABT e-Transporter 6.1 ważą łącznie 333 kg i mogą zostać w pełni naładowane prądem zmiennym z 7,2-kW wallboxa w około 5,5 godziny. Alternatywnie, można je naładować do 80% pojemności z 50-kW stacji szybkiego ładowania (CCS) w około 45 minut. 

ABT e-Transporter będzie dostępny u wybranych dealerów Volkswagen Commercial Vehicles (VWCV) lub za pośrednictwem ABT e-Line Partners. Zgodnie zapowiedziami producenta elektryczne VW Transportery będą dostępne w Niemczech, Francji, Szwecji, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. 

elektryczny VW Transporter

Ponieważ  Volkswageny bus zawsze był czymś więcej niż “tylko” pojazdem użytkowym, ABT Sportsline przygotował dla nabywców e-Transporterów także opcjonalny pakiet aerodynamiczny. Kompletny zestaw zaprojektowany i wykonany od największego na świecie tunera pojazdów VW i Audi zawiera dodatek do przedniego spoilera, dokładkę do atrapy, poszerzenia progów, tylne skrzydło i tylny dyfuzor pod zderzakiem. Wygląd samochodu samochodu zmieniają także efektowne felgi ABT Sport GR 9.0 x 20 cali wykonane ze stopu aluminium. Dostępne są one w dwóch typach kolorystyki: czarny matowy z wykończeniem diamentowym lub czarny błyszczący z kołnierzem obręczy wykonanym w technologii diamentowej.

Pojemność ładunkowa 6,7 m3

ABT e-Transporter to nie tylko efektowny wygląd. Furgonetka oferuje również pełną pojemność ładunkową 6,7 m3, natomiast Kombi lub Caravelle pozwala na przewóz do dziewięciu osób. Maksymalna ładowność wynosi 977 kg jako pojazd użytkowy i do 1.096 kg jako pojazd osobowy. Samochody mogą również holować przyczepy z hamulcem o masie do 1.500 kg , lub 750 kg bez hamulca. 

ABT e-Transporter 6.1 jest dostępny wyłącznie z długim rozstawem osi. Na rynek brytyjski samochody będą oczywiście produkowane w wersji przystosowanej do ruchu lewostronnego. Ceny katalogowe netto zaczynają się od 44.990 euro za furgonetkę, 49.623 euro za kombi, aż po 56.475 euro za Caravelle Comfortline.  W ramach ABT e-Transporter Leasing można mieć elektrycznego Transportera za cenę od 459 €/miesiąc za furgonetkę.

Cały materiał dostępny jest w lipcowo-sierpniowym wydaniu TRAILER Magazine, które dostępne jest także w naszym sklepie internetowym jako wydanie papierowe i wydanie cyfrowe.