Impreza o nazwie Full of the Pipe to największy i obecnie najważniejszy zlot pojazdów ciężarowych i wystawców z branży w Republice Irlandii. W tym roku był on organizowany już po raz ósmy, z czego pierwszy raz w nowym miejscu.

Kevin Mulqueen i Colin Hegarty to para dobrych przyjaciół, którzy są organizatorami zlotu Full of The Pipe od samego początku. Wszystko zaczęło się w zachodniej części Irlandii w miasteczku Ennis, dokąd przyjeżdżało około 50 ciężarówek. Potem przenieśli go do centrum kraju, na teren Politechniki w mieście Athlone, gdzie impreza zaczęła przybierać na znaczeniu i rozmiarach. Po zaledwie dwóch zlotach w tym miejscu organizatorzy zorientowali się, że miejsce nie jest wystarczająco duże by pomieścić ciągle rosnącą liczbę ciężarówek.

Colin i Kevin wpadli wiec na pomysł, żeby przenieść imprezę na stałe na tor wyścigowy dla koni, który w przeciwieństwie do poprzednich miejsc, posiadał także sporą powierzchnię pod dachem, co w deszczowo kapryśnym kraju, jakim jest Irlandia odgrywa kluczową rolę. Wiele głów uniknęło solidnego zmoczenia, dzięki czemu można było się cieszyć atmosferą zlotu wewnątrz hal. Impreza w Cavan była organizowana w tym miejscu 7 lat z rzędu, jednak stale rosnąca liczba napływających ciężarówek (w 2016 roku było ich tu ok. 600), często przybyłych też z kontynentalnej części Europy (nawet Finlandii), po raz kolejny zmusiła organizatorów do przeprowadzki. Tym razem Colin i Kevin poszli na całość i postanowili przenieść imprezę na 5-gwiazdkowy tor wyścigowy niedaleko Dublina – Punchestown Race Course.

Full of the Pipe – ponad 1.000 ciężarówek

To bardzo rozległy (60.000 stóp kwadratowych) tor wyścigowy dla koni z przestronnie rozłożonymi budynkami, restauracjami, toaletami i dużą zadaszoną powierzchnią wystawową. Miejsce to jest doskonale znane z organizowanego każdego roku największego festiwalu muzycznego Irlandii o nazwie „Oxegen”. Bywały tu także takie gwiazdy ze świata muzyki jak U2, ACDC, Bon Jovi, czy Eminem. Generalnie jest to perfekcyjne miejsce na zlot ciężarówek, więc problem z dużą liczbą ciężarówek został rozwiązany. Na kolejny plus lokalizacji zlotu trzeba doliczyć szybki i łatwy dojazd z portu w Dublinie i bliskie położenie autostrady, co stanowi duże ułatwienie dla ciężarówek przyjeżdżających z zagranicy.

Niewątpliwie jedna z największych atrakcji zarówno rok temu, jak i w tym roku był przyjazd doskonale znanym ze zlotów w Skandynawii gości z Finlandii. Juha Ristimaa przyprowadził swoją Scanię „Madonna” na zlot w 2016 roku i od razu wszyscy wiedzieli, kto zgarnie najwięcej pucharów. W tym roku główną atrakcją imprezy była obecność „Highway Hero” Miki Auvinena. Podróż ciężarówki z Finlandii zasponsorowała firma zajmująca się frachtami „Derry Shipping”, która rok wcześniej umożliwiła wyprawę irlandzkich ciężarówek na zlot Power Truck Show. Tak więc przyjaźń irlandzko-fińska kwitnie!

Full of the Pipe ma miejsce w drugi weekend czerwca i trwa dwa dni. W piątek zwykle na miejsce zjeżdżają się wszystkie ciężarówki, a następnie są myte i parkowane na wyznaczonych miejscach. Sobota to generalnie dzień dla kierowców. Muzyka na żywo i piwo, to najważniejsze czynniki konieczne do przełamywania barier językowych oraz rozluźnienia i spędzenia dobrego czasu. Niedziela to dzień główny, otwarty dla publiczności. W tym czasie kierowcy odsypiają poprzedni dzień…

Cały materiał przeczytacie w lipcowo-sierpniowym wydaniu TRAILER Magazine, a dodatkowe zdjęcia znajdziecie tutaj