Otto Rettenmaier, założyciel i udziałowiec grupy Transporter Industry International (TII Group), zmarł 23 lipca 2020 r., zaledwie na kilka dni przed swoimi 94. urodzinami.

Otto Rettenmaier urodził się w 1926 roku w Szwabii. Po ukończeniu studiów z zakresu zarządzania biznesem na Politechnice w Stuttgarcie, w 1950 r. dołączył do firmy swoich rodziców, Faserstoffwerke J. Rettenmaier & Söhne (JRS). Założył zakład w Heilbronn i wraz ze swoim starszym bratem Josefem przekształcił JRS w światowego lidera rynku.

Dzięki wizji doświadczonego przedsiębiorcy, Otto Rettenmaier „z fascynacji technicznej” przejął firmę SCHEUERLE, Pfedelbach (1988), specjalistę od pojazdów ciężkich i przemysłowych i tym samym położył podwaliny pod TII Group. Wraz z kolejnymi przejęciami firm NICOLAS we Francji (1995) i KAMAG z Ulm w Niemczech (2004) oraz założeniem indyjskiej spółki zależnej TII India, rozwinął swój biznes transporterów ciężkich i stał się światowym liderem w swoim segmencie pojazdy ciężarowe o ładowności powyżej 100 ton. Wiele światowych rekordów zostało pobitych przy pomocy pojazdów Grupy TII. Aktualny rekord świata to 17.500 ton.

Sukcesja ustalona wcześniej

Otto Rettenmaier był żonaty z Lore od 1959 roku, z którą ma dwie córki, jednego syna i ośmioro wnucząt. Więzi rodzinne odgrywały ważną rolę w życiu Otto Rettenmaiera. Jego córka Susanne Rettenmaier od wielu lat zarządza rodzinnym holdingiem jako wspólnik. Członkowie rodziny są udziałowcami,  jest udziałowcami, członkami zarządu oraz pełnią funkcje operacyjne dla Grupy. Warto tu wspomnieć, że pomimo niepewnych czasów związanych z kronawirusem Grupa TII odnotowała pozytywny wynik ekonomiczny w pierwszej połowie roku.

Wielokrotnie nagradzany przemysłowiec został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi Pierwszej Klasy Niemiec oraz był senatorem Uniwersytetu Stuttgart-Hohenheim, a także mecenasem sztuki.