Praca kierowcy nie sprzyja prowadzeniu zdrowego trybu życia, stąd wielu cierpi na różnego rodzaju dolegliwości. Grupa Be Active Trucker na Facebooku pokazuje jednak, że kierowca też może być fit i chce pomóc tym, którzy chcą w swoim życiu coś zmienić.

 

Be Active Trucker to inicjatywa Patryka Prukopa, który założył grupę w 2018 roku by pomagać innym kierowcom. 

— Sam ważyłem ponad 127kg, miałem kompleksy i w ogóle nie byłem aktywny, wspomina. Przełom nadszedł, gdy uczyłem córkę jazdy na rowerze i po przebiegnięciu za nią 100 metrów, myślałem, że wyzionę ducha… Dzięki pomocy znajomego kulturyst który mi rozpisał deiete, zacząłem codziennie chodzić, potem biegać. 

Dzisiaj Patryk ma na koncie kilka maratonów oraz ultramaratonów i wraz z innymi członkami grupy chce pomóc zmienić swoje życie innym kierowcom.

grupa dla kierowców zawodowych FB

Grupa Be Active Trucker jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla kierowców zawodowych. Jej regulamin jest na wysokim poziomie jeśli chodzi o ograniczenia i zakazy dotyczące handlu, tematyki i hejtu, a nawet słownictwa, a jedynym celem grupy jest promowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

grupa dla kierowców zawodowych FB

3,2 tysiąca członków w półtora roku

Po półtora roku działalności grupa Be Active Trucker ma 3,2 tysiąca członków, co pokazuje ogromne zainteresowanie i potrzebę ruchu wśród kierowców. Patryk prowadzi grupę wraz se swoimi przyjaciółmi Rafałem i Magdą (administratorzy) oraz Markiem, Tomkiem, Bartoszem, Sebastianem, Andrzejem oraz dwoma Robertami (moderatorzy), którzy „rozkręcają” członków grupy. 

— Przeglądam posty na wszystkich grupach kierowców zawodowych w sieci i gdy pojawia się temat sportu, nawiązuję kontakt z taką osobą i zapraszam do grupy, mówi Patryk. Okazuje się, że jest wiele osób, które nie czują się dobrze w swoim ciele i chciałyby coś zmienić, ale nie wiedzą jak i brakuje im motywacji, którą może im dać nasza grupa.

Warunek jest jeden: TRZEBA CHCIEĆ i Ty musisz go spełnić. My dołożymy motywację i wsparcie, czytamy w opisie grupy Be Active Trucker. 

Jaki argument działa najbardziej na początku rozmowy z kierowcami, którzy mają problem z powodu braku aktywności fizycznej?

— Zdecydowanie rodzina, a zwłaszcza dzieci, mówi Patryk. Może to brutalne, ale przekonujemy kierowców, że bez radykalnej zmiany stylu życia mogą nie doczekać komunii czy ślubu dzieci. Ten argument zazwyczaj działa.

grupa dla kierowców zawodowych FB

Jak wyjaśnia Patryk, kierowcy do grupy zapisują się często anonimowo, tylko obserwują, co się tam dzieje i dopiero po osiągnięciu jakiegoś wyniku przedstawiają się w grupie.

— Wtedy najczęściej piszą, że obserwowali nas przez np. pół roku i co zyskali przez ten czas, mówi Patryk. I to jest dla nas największa satysfakcja.

Codzienne wyzwania na Be Active Trucker

Codzienna działalność grupy polega na organizowaniu konkursów oraz wyzwań dla jej członków i podsyłania zdjęć, filmików czy printscreenów z Endomondo na dowód wykonania zadań. 

— Mamy kilka takich akcji, kontynuuje Patryk. Jedną z nich jest Tankujemy – pompujemy, czyli robimy pompki podczas tankowania lub podczas załadunku. Najnowszym wyzwaniem jest plank, czyli deska. Jeden z moderatorów wyjaśnia, jak w ciągu 28 dni dojść do 120 sekund. 

Grupa współpracuje także z Fundacją Twój Everest, która wspiera dzieci z rodzin dysfunkcyjnych organizując im kolonie, warsztaty, czy zajęcia profilaktyczne z alkogoglami. W tym roku by zdobyć na nie środki organizuje Wirtualny Bieg na Everest. Po dopisaniu się na listę trzeba udowodnić przebycie 88,48 metrów, 884,8 metrów lub 8.848 metrów, by otrzymać od fundacji nagrodę.

grupa dla kierowców zawodowych FB

Przeglądając posty na grupie Be Active Trucker jesteśmy pełni podziwu dla motywacji, pomysłowości jej członków na to jak można aktywnie spędzić weekendową pauzę, czy nawet przystanek na tankowanie lub załadunek i jak do ćwiczeń można wykorzystać ciągnik siodłowy lub naczepę. 

— Wielu członków grupy wozi ze sobą rower. Rekordzista podczas pauzy weekendowej potrafi przejechać 400 km. Ale są też takie osoby, które w kabinie przewożą rower stacjonarny. Nie chodzi tu jednak o bicie rekordów, tylko zmianę swojego trybu życia na zdrowszy, na czym zyskamy my sami i nasze rodziny, mówi na zakończenie Patryk Prukop. 

Kto z was podejmie wyzwanie z grupy? Zapraszamy: https://www.facebook.com/groups/307770149841682/

 

grupa dla kierowców zawodowych FB