Na wagi ITD trafiły pojazdy przewożące nadmiar piasku oraz  za dużo zniczy.

Wczoraj łódzcy inspektorzy ITD zwrócili uwagę na czteroosiową ciężarówkę i samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Podejrzewali, że oba pojazdy ważą za dużo i skierowali je na wagę.

Ciężarówka z piaskiem ważyła ponad 37 ton zamiast dopuszczalnych 32 ton. Przekroczenie dopuszczalnej ładowności pojazdu spowodowało również przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej o 2,62 tony (nacisk wynosił 21,62 tony zamiast 19 ton). Za stwierdzone nieprawidłowości wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Przedsiębiorcy grozi 15 tysięcy złotych kary. Kierowca ciężarówki został ukarany mandatem.

przeciążone wywrotki z piaskiem

W okolicy łódzkiego cmentarza zatrzymano z kolei samochód dostawczy o DMC do 3,5 tony, który  w rzeczywistości ważył z ładunkiem 6,3 tony. Przeładowanym autem przewożono znicze. Kierowca dostawczaka został ukarany mandatem za przekroczenie dopuszczalnej ładowności pojazdu.

Obydwa przeładowane pojazdy mogły odjechać z miejsca kontroli ITD dopiero po rozładowaniu nadwyżki przewożonych towarów na podstawione pojazdy.

O prawie 13 ton za dużo

Natomiast inspektorzy z leszczyńskiego oddziału wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali na drodze DK5 czteroosiową wywrotkę przewożącą sypki ładunek. Całkowita masa pojazdu wyniosła 44,9 tony, przy dopuszczalnych 32 tonach. Stanowiło to przekroczenie normy aż o 12,9 tony. Ważenie wykazało także 29,4 tony nacisku na podwójnej osi napędowej.

Przedsiębiorca zobowiązany został do przeładowania przewożonego towaru na inny pojazd. Czeka go postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 25 tysięcy złotych. Postępowanie zostanie też wszczęte wobec podmiotu, który przeciążył wywrotkę. Kierowca został ukarany mandatem karnym za naruszenie przepisów o przewozie ładunków sypkich.