Zbyt dużo byków rzeźnych próbował przewieźć przedsiębiorca z Wielkopolski. Pojazd został przeciążony, a przez podniesienie dachu stał się także nienormatywnym.

Inspektorzy z leszczyńskiego oddziału WITD w Poznaniu zatrzymali pojazd przewożący zwierzęta z podniesionym dachem. Firma z Wielkopolski przewoziła nim 19 sztuk byków rzeźnych. Ze względu na zwiększoną liczbę zwierząt, użyto dwóch pokładów ładowni, a rozmiary byków sprawiły, że kierowca musiał podnieść dach.

Inspektorzy ustalili, że dozwoloną wysokość przekroczono o ponad pół metra, a pojazd przeładowano. Dopuszczalny nacisk podwójnej osi napędowej został przekroczony o ponad trzy tony, a masa całkowita o ponad dwie.

transport byków

foto WITD Poznań

Kontrola wykazała również, że zwierzęta na dolnym pokładzie przewożono z naruszeniem zasad maksymalnego ich zagęszczenia. O sytuacji został powiadomiony powiatowy lekarz weterynarii, który przybył na punkt kontrolny i potwierdził, że w aucie przewożono za dużo byków. Wobec przewoźnika wszczęto dwa postępowania administracyjne za przejazd pojazdem nienormatywnym oraz zaniedbania przy wykonywaniu przewozu zwierząt.