XI Wystawa Modeli w Iławie przeszła do historii. Po rocznej przerwie impreza powróciła do zmodernizowanej hali iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, dzięki czemu modelarze znów mogli rozwinąć skrzydła.

Obszerna hala, stojąca tuż nad brzegiem Jezioraka, zyskała m.in. nowy system wentylacyjny, co zostało przyjęte z dużym uznaniem, ponieważ letnim spotkaniom modelarzy tradycyjnie już towarzyszy gorąca aura. W tym roku XI Wystawa Modeli odbywała się w innym terminie niż Dni Iławy, co z jednej strony ułatwiło zaparkowanie samochodu w okolicy hali, a z drugiej zaś strony w pewnym stopniu zmniejszyło liczbę odwiedzających ją widzów. A szkoda, bo było co oglądać.

Tradycyjnie już środek hali został opanowany przez modelarzy kolejowych, którzy rozstawili swoje makiety modułowe. Łączną długość torów na większej z nich, śmiało można było liczyć w setkach metrów. Na poszczególnych segmentach makiety można było spotkać także samochody, ciężarówki oraz maszyny budowlane i rolnicze. Zdecydowanie największe wrażenie zrobiła na wszystkich, znana już z poprzednich edycji, makieta terminala załadunkowego w Pile. W tym roku jej autor postanowił zainscenizować załadunek Polskich Fiatów 126p na dwupoziomowe wagony kolejowe. Łącznie, na wagonach oraz na placu składowym zaparkowało aż 105 sztuk „maluchów”! trzeba przyznać, że efekt skali ilościowej został osiągnięty w 100, a nawet 105%.  

Głównie modele 1/87

Wokół makiet kolejowych na przygotowanych przez organizatorów stołach swoje kolekcje prezentowali modelarze zbierający pojazdy kołowe. W tym roku hobbystów skupionych na popularnej skali 1/87 (H0), było nieco mniej niż w poprzednich latach. Tę lukę skutecznie wypełnili kolekcjonerzy modeli ciężarówek w skali 1/50, produkowanych głównie przez firmy WSI Models oraz Tekno, którzy przywieźli do Iławy imponujące rozmiarami i niezwykle efektowne floty. 

Tradycyjnie już TRAILER Magazine, mający od samego początku patronat medialny nad imprezą, także pokazał swoje modele. Duże zainteresowanie wzbudziły klasyczne zestawy z ciągnikami marki Volvo, zaprojektowane dla WSI Models przez wyżej podpisanego. Pokazaliśmy także dioramę polskiej bazy transportowej z końca lat 80 wykonaną w skali 1/43.

wystawa modeli Iława

Cały materiał we wrześniowym wydaniu TRAILER Magazine.