DAF Trucks uczestniczy w testach zintegrowanych konwojów w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii startują dwuletnie testy zintegrowanych konwojów, w których weźmie udział DAF Trucks. Testy poprowadzone będą przez Transport Research Laboratory (TRL) – brytyjską firmę doradczą w dziedzinie transportu. DAF Trucks oraz jej partnerzy TNO, Ricardo i firma logistyczna DHL zostali wybrani przez brytyjskie Ministerstwo Transportu, by wraz z rządowym operatorem autostrad Highways England zdobyć doświadczenie w prowadzeniu konwojów zintegrowanych na wybranych trasach strategicznej sieci drogowej Anglii. Pierwsze ciężarówki DAF do testowania konwojów zintegrowanych trafią do Wielkiej Brytanii w najbliższych miesiącach.

Organizując testy zintegrowanych konwojów rząd brytyjski chce zapoznać się z tą innowacją, która może zwiększyć efektywność transportu drogowego. W konwojach zintegrowanych ciężarówki jadą w ciasnej formacji, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, zredukować emisję CO2 i poprawić płynność ruchu drogowego dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, które przyczyniają się do podniesienia bezpieczeństwa na drodze.

Automatycznie przyspiesza, hamuje i nawet skręca

W zintegrowanym konwoju zaawansowany system Wifi-P, radar i kamery umożliwiają dwóm bezprzewodowo połączonym ciężarówkom jazdę w niewielkiej odległości od siebie. Dzięki informacjom o przebiegu jazdy uzyskanym z pierwszej ciężarówki w konwoju pozostałe pojazdy mogą automatycznie przyspieszać, hamować, a nawet skręcać.

Gdy pierwsza ciężarówka w zintegrowanym konwoju hamuje, pojazdy jadące za nią hamują automatycznie bez zauważalnego opóźnienia reakcji, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Umożliwia to zmniejszenie do minimum odległości pomiędzy ciężarówkami w konwoju. Jazda w cieniu aerodynamicznym poprzedniego pojazdu pozwala oszczędzić 10% paliwa i odpowiednio obniżyć emisję CO2. Kolejną korzyścią z jazdy w konwoju zintegrowanym jest poprawa płynności ruchu dla innych użytkowników drogi dzięki temu, że pojazdy w konwoju nie wyprzedzają się.

Co więcej, technologie konwojów zintegrowanych mogą umożliwić bezpieczne i odpowiedzialne włączanie się do ruchu (lub zjazd z autostrady) samochodom osobowym, nawet wtedy, gdy krzyżują się ze zintegrowanym konwojem. Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy umożliwiające integrowanie konwojów przyczynią się także do bezpieczeństwa na drodze. W przeciwieństwie do ludzi systemy te są zawsze czujne i reagują 25 razy szybciej niż najlepsi kierowcy rajdowi.