W gdańskim Nafotporcie pracuje natomiast niezwykły MAN, który musi być odporny na „gniew morza”.

Jest październik 2017 roku. Wybieramy się Przedsiębiorstwa Przeładunku Paliw Płynnych „Naftoport”, które mieście się na terenie Portu Północnego w Gdańsku. Spółka zajmuje się przeładunkami ropy naftowej oraz jej płynnych produktów, wykorzystując do tego celu ogromny terminal zbudowany w latach 1970-1975. Interesuje nas nietypowy pojazd jakim dysponuje „Naftoport”, zbudowany w oparciu o wojskową ciężarówkę MAN KAT 1 4×4. Kontaktujemy się z Cezarym Jóźwiakiem, szefem ochrony tego strategicznego i dobrze chronionego obiektu, celem uzgodnienia terminu naszej wizyty.

Tymczasem nad polskie wybrzeże nadciąga orkan nazwany „Grzegorz” i pogoda się załamuje. Silnie wieje i co chwilę zacina deszcz. Wstrzymano kursowanie promów do Szwecji.

Niech pan przyjeżdża do nas, im gorsza pogoda tym lepiej dla KATa, zachęca pan Cezary. Tylko musi pan pojechać objazdem, bo sztorm zalał drogę wzdłuż plaży i jest ona nieprzejezdna, dodaje.

Faktycznie, gdy docieramy na miejsce okazuje się, że fale z hukiem przelewają się przez okalający port falochron. Wiatr dosłownie „urywa głowę”.

MAN Naftoport Gdańsk

Nietypowy MAN KAT

Po chwili podjeżdża pomarańczowa ciężarówka której sylwetka jest niepodobna do jakiegokolwiek pojazdu poruszającego się po naszych drogach. Charakterystyczna sylwetka kabiny kierowcy zdradza pochodzenie ciężarówki. Pomiędzy 1976 a 1985 rokiem niemieckie wojsko zamówiło w firmie MAN ponad 9.000 standaryzowanych ciężarówek terenowych o układzie osi 4×4, 6×6 i 8×8 i ładowności od 5 do 15 ton. Kanciasta kabina była łatwa do pokrycia płytami pancernymi, a ścięte boki dachu zapewniały mieszczenie się w skrajni podczas transportu kolejowego.

MAN KAT który sprowadził nas do Naftoportu jest jednak inny. Zamiast skrzyni ładunkowej na jego tyle znajduje się zabudowa nieco przypominająca nowoczesną szalupę ratunkową, jakie można spotkać choćby na kontenerowcach czy tankowcach.

Cały materiał dostępny będzie w styczniowo-lutowym wydaniu TRAILER Magazine, które w sprzedaży będzie od 2 lutego.