Linia promowa Stena Line z Gdyni do Karlskrony wzbogaciła się o czwarty prom pasażersko-frachtowy. Stena Nordica, nowy statek na tej linii, w pierwszy rejs do Szwecji wypłynął 8 października.

Stena Line posiada obecnie aż cztery jednostki obsługujące to połączenie z Gdyni: Stena Spirit, Stena Vision, Stena Baltica oraz nową Stena Nordica. Wszystkie to promy ro-pax, zabierające zarówno pasażerów, samochody osobowe, jak i jednostki frachtowe (ciężarówki, naczepy itp.). Nowy statek, Stena Nordica, pomieści nawet 450 osób. Dodatkowo, dzięki linii ładunkowej o długości prawie 2 km, Stena Nordica może zabrać znaczną liczbę samochodów ciężarowych lub około 300 osobowych.

Ogromny popyt na nasze usługi tego lata utwierdził nas w przekonaniu, że ciągle rosnący rynek potrzebuje nowych inwestycji. Dopasowanie naszych możliwości przewozowych do potrzeb naszych klientów jest dla nas priorytetem. Dlatego do floty na linii Gdynia-Karlskrona dołączamy dziś nową jednostkę – Stena Nordica. To sprawdzony i lubiany przez naszych klientów statek. Dodatkowo cieszy nas, że jest to prom ro-pax, a więc będziemy mogli zaoferować zarówno przewozy pasażerskie jak i frachtowe wszystkimi statkami na linii Gdynia-Karlskrona,  mówi Marek Kiersnowski, dyrektor linii promowych na Bałtyku Południowym w Stena Line.

Teraz pasażerowie mogą wybierać spośród 4 rejsów dziennie z Gdyni do Karlskrony. Łączna liczba kursów na tej trasie zwiększy się do 46 rejsów w obie strony tygodniowo.

Prom Stena Nordica

To statek zbudowany w roku 2000 oraz kilkakrotnie modernizowany. To nowoczesna jednostka, która łączy wygodę podróżowania tak ważną dla pasażerów z dużą pojemnością frachtową. Stena Nordica jest przystosowana do wykorzystywania dwóch poziomów ramp najazdowych, co znacznie skraca czas załadunku. W ostatnich latach przestrzenie publiczne statku zostały przebudowane, a ich styl zmodernizowany. Na pokładzie pasażerowie mogą korzystać z restauracji i baru, lub spędzić czas na pokładzie słonecznym.  Ze względu na podobną funkcjonalność do pozostałych trzech statków na trasie Gdynia-Karlskrona, najnowszy prom ma być dobrym uzupełnieniem floty na tej linii.

 Stena Line rośnie w siłę

Operator promowy Stena Line obsługuje obecnie dwie linie promowe z Polski: z Gdyni do Karlskrony oraz z Gdyni do Nynäshamn. Linia do Karlskrony w południowej Szwecji funkcjonuje już od ponad 20 lat. Natomiast linia promowa z Gdyni do Nynäshamn (port w okolicach Sztokholmu) wystartowała pod koniec 2017 roku. Dzięki wprowadzeniu Stena Nordica na linię do Karlskrony oraz promu Vikingland do Nynäshamn (w sierpniu), Stena Line obecnie oferuje 52 rejsów tygodniowo między Gdynią a Szwecją, pięcioma promami.