Wśród kolekcjonerów modeli pojazdów ciężarowych największą popularnością cieszą się skale 1:87, 1:50 oraz 1:43. Są oczywiście także wielbiciele znacznie większych miniatur, czyli pojazdów w skali 1:24, a nawet 1:18. Nowością są modele holenderskiej firmy MarGe Models w skali 1/32.

Ostatnio do oferty naszego sklepu internetowego sklep.trailer.pl, postanowiliśmy włączyć modele ciągników siodłowych i naczep w dość nietypowej, jakby mogło się wydawać skali, a mianowicie 1:32 firmy MarGe Models. Ta podziałka jest świetnie znana miłośnikom głównie modeli maszyn i pojazdów rolniczych. Dlaczego w tym wypadku zdecydowano się na taką akurat skalę? Powód jest dość prozaiczny. 

modele ciężarówek skala 1/32

Modele w skali 1/32 są naprawdę dużo większe od modeli w skali 1/50.

Otóż modele sprzętu rolniczego są wtedy atrakcyjne, gdy mają ruchome elementy, które w możliwie wierny sposób oddają rzeczywiste funkcjonowanie maszyny. W rzeczywistości stosunkowo niewielki sprzęt, taki jak doczepne pługi, przetrząsarki czy siewniki, po zmniejszeniu go do skali np. 1:43, byłby bardzo mały i delikatny. Dlatego też uznano, że znacznie większa skala 1:32, będzie bardziej do tego celu odpowiednia. Wbrew pozorom kolekcjonerzy modeli maszyn i pojazdów rolniczych stanowią bardzo liczne grono, w niektórych krajach nawet większe niż zbieracze modeli ciężarówek. Aby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić, jak szeroki asortyment tego typu modeli oferują tak popularni producenci jak Siku czy Britains.   

Młoda firma

Firma MarGe Models działa na rynku stosunkowo krótko, bo od 2008 roku. Przez pierwszą dekadę ten producent z siedzibą w Hoogeveen, skupiony był na poszerzaniu swojej gamy ciągników rolniczych, kombajnów, specjalistycznych maszyn samojezdnych i osprzętu. O jakości produktów świadczy uzyskanie licencji od tak renomowanych marek jak Case, Fendt, Claas, New Holland, Massey Ferguson czy Steyr. 

Coraz częściej jednak kolekcjonerzy dopytywali się o modele pojazdów do transportu płodów rolnych oraz samych maszyn. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie rynku, w 2018 roku, do katalogu MarGe Models trafiły pierwsze ciężarówki i naczepy. Obecnie firma oferuje modele ciągników Mercedes-Benz Actros w wersjach Streamspace, Bigspace oraz Gigaspace (4×2 i 6×2 z osią pusher) oraz Volvo FH16 (4×2, 6×2 z osią pusher oraz 8×4). W przygotowaniu są także modele Scanii R500 (4×2 i 6×2). Rzecz jasna wszystkie te modele są licencjonowane przez wytwórców oryginalnych ciężarówek. 

modele ciężarówek skala 1/32

 

Swego rodzaju ciekawostką jaką ostatnio przygotowała firma MarGe Models, jest model Volvo FH16 4×2 w formie zestawu do samodzielnego złożenia. Takie rozwiązanie daje modelarzowi nie tylko sporo frajdy, ale ułatwia także wprowadzenie własnych dodatków i modyfikacji oraz np. zmianę koloru kabiny. Nie trzeba się martwić, że coś się uszkodzi przy demontowaniu drobnych elementów wyposażenia.   

modele ciężarówek skala 1/32

Na mocy współpracy z firmami wytwarzającymi prawdziwe pojazdy MarGe Models zaczęła produkcję różnego typu naczep. W ofercie znalazły się zatem naczepy: kurtynowa, platforma i chłodnia firmy Pacton, naczepa z ruchomą podłogą Knapen Trailers, a także naczepy niskopodwoziowe Nooteboom MCOS-48. W końcowej fazie prac znajduje się obecnie model 6-osiowej naczepy niskopodłogowej Nooteboom Euro Lowloader.

Cały materiał dostępny jest w majowym wydaniu TRAILER Magazine, a wersję cyfrową tego wydania można zakupić w naszym sklepie, podobnie jak modele MarGe Models.