Alternatywne napędy hybrydowe i elektryczne to odpowiedź producenta na potrzeby klientów.

Napędy elektryczne i hybrydowe Scania będą modułowe i skalowalne. W efekcie klienci będą mogli wybierać i łączyć różne komponenty dopasowując je do własnych potrzeb.

Elektryczne układy napędowe umożliwiają osiągnięcie bardzo dobrych parametrów w pojazdach kompaktowych. Wszystkie komponenty kontroluje je wspólny system sterowania. Nadal wykorzystywany jest jeden interfejs systemu sterowania i jeden interfejs mechaniczny.

– Napęd elektryczny Scania został opracowany na podstawie doświadczeń wyniesionych z elektryfikacji pojazdów drogowych. Scania ma wieloletnie doświadczenie w produkcji silników napędzanych olejem napędowym i paliwami alternatywnymi, a dziś rozpoczynamy nowy etap, wprowadzając napęd elektryczny przyczyniający się do ograniczenia emisji CO2, komentuje Joel Granath, starszy wiceprezes w Scania.

W pełni elektryczny układ napędowy pozwala na ograniczenie emisji CO2 aż do 98% dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Takie układy napędowe można z powodzeniem wykorzystywać m.in. w wózkach wysokiego składowania, pojazdach bramowych, wywrotkach, koparkach, ładowarkach, lotniskowych wozach strażackich i ciągnikach samolotowych. Natomiast w przypadku przemysłu morskiego świetnie sprawdzą się w statkach do rejsów widokowych, na promach, statkach pomocniczych elektrowni wiatrowych i w łodziach patrolowych.

W pełni elektryczny napęd z maszyną elektryczną cechuje doskonała moc z maksymalnym momentem obrotowym i dynamiką dostępnymi od samego początku pracy. Dodatkowo bardzo duża wydajność i niskie wymagania eksploatacyjne obniżają koszty operacyjne.

Napęd hybrydowy Scania

Hybrydowy układ elektryczny Scania, który pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 92%, łączy silnik elektryczny z silnikiem spalinowym – jako równoległe bądź odrębne źródła zasilania. Układ taki można z powodzeniem wykorzystać np. w koparkach, wywrotkach, kruszarkach, żurawiach samochodowych, pompach do betonu i lotniskowych wozach strażackich. W przemyśle morskim natomiast układ ten sprawdzi się np. w tramwajach wodnych, promach, jednostkach pilotujących oraz jednostkach pomocniczych w hodowlach ryb.

Rozwiązanie hybrydowe poprawia osiągi mechanizmu napędowego ze względu na moment obrotowy i dynamikę. Znacznie zmniejsza również zużycie paliwa, obniżając koszty operacyjne, poziom hałasu i emisję zanieczyszczeń. Zakres prędkości elektronicznej śruby maszynowej dopasowano do osiągów silnika, co wyklucza potrzebę montażu dodatkowej skrzyni biegów. W ten sposób udaje się ograniczyć straty energii, jak również ułatwić projektowanie i montaż wyposażenia – pomagają w tym niewielkie rozmiary jednostki.

— Wykorzystanie hybrydowych i w pełni elektrycznych układów napędowych Scania w przyszłości może przynieść liczne korzyści w różnorodnych zastosowaniach. Niewątpliwym atutem naszych rozwiązań są wysokie parametry mechanizmu napędowego, zapewniającego dużą dynamikę i moment obrotowy od samego początku pracy, podkreśla Joel Granath.