Dzisiaj Fabryka Mercedes-Benz w Düsseldorfie oficjalnie rozpoczęła produkcję modelu eSprinter.

Do tej pory w zakładzie w Düsseldorfie wyprodukowano ponad 4,6 miliona pojazdów. Od 2018 r. wyjechało z tej fabryki także już ponad 200.000 szt nowego Sprintera. Jednak produkcja w pełni elektrycznego modelu eSprinter oznacza według Mercedesa początek nowej ery w Düsseldorfie.

W ciągu ostatnich lat, już przed produkcją nowego Sprintera i nowych wariantów układu napędowego, Mercedes-Benz Vans zainwestował około 330 milionów euro w techniczny rozwój produkcji, biorąc pod uwagę fakt, że w w przyszłości produkcja zarówno pojazdów konwencjonalnych, jak i całkowicie elektrycznych będzie budowana na jednej linii produkcyjnej.

elektryczny Sprinter

Budowa dopasowana do klienta

Mercedes-Benz eSprinter ma na celu jak najszerszy zakres zastosowań w mobilności w mieście. W związku z tym początkowo jest oferowany jako furgon z wysokim dachem i dopuszczalną masą brutto 3.500 kilogramów. Jego maksymalna pojemność załadunkowa wynosi 10,5 m3, tak samo jak w przypadku Sprintera z silnikiem spalinowym. Podobnie jak podstawowy silnik wysokoprężny, napęd elektryczny w eSprinter napędza przednie koła o mocy 85 kW i momencie obrotowym do 300 niutonów.

Elastyczna koncepcja ładowności i akumulatorów umożliwia ponadto dostosowanie do indywidualnych potrzeb, ponieważ klient może wybrać wersję z trzema lub czterema akumulatorami. W wersji z czterema akumulatorami ich pojemność wynosi 55 kWh, szacunkowy zasięg to 168 kilometrów, a maksymalna ładowność to 891 kilogramów.

Druga opcja zakłada inne priorytety parametrów użytkowania: trzy zamiast czterech akumulatorów o pojemności 35 kWh pozwalają na zasięg około 115 kilometrów. W zamian maksymalna ładowność wzrasta do około 1.o40 kilogramów. Funkcja szybkiego ładowania zapewnia więcej  większą elastyczność; 80 procent naładowania akumulatora można uzupełnić w ciągu 30 minut. Maksymalna prędkość może być dopasowania do danego zadania transportowego i być ustawiona na 80 km/h, 100 km/h, a nawet do 120 km/h.

elektryczny Sprinter