W sobotę w Limie, stolicy Peru, wystartowała  jubileuszowa 40. edycja  najsłynniejszego na świecie Rajdu Dakar. Ta edycja jest równocześnie 10-tą w Ameryce Południowej.

Uczestnicy Dakar Rally mają łącznie do pokonania dystans 9.000 km i będą podróżować z Peru przez Boliwię do Argentyny. Oto video obrazujące przebieg trasy.

W tegorocznych zmaganiach  wystartowały 3 teamy MKR Technology.

Trzeba powiedzieć szczerze, że nie mieliśmy w tym roku okazji świętować początku nowego roku, bo lecieliśmy dokładnie tej samej nocy na Rajd Dakar. Na miejscu musieliśmy przejąć cały sprzęt, dużo czasu zajęło ładowanie na prom. Najważniejsze to upewnić się, że wszystko działa jak należy i oczekiwać na rozwój wydarzeń. Wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani, mówi Mario Kress, czołowy projektant pojazdów wyczynowych  i ojciec projektu MKR Adventure.

W Peru, gdzie rozpoczął się cały Rajd Dakar, oczekiwała ekipa serwisowa MKR Technology w pełnym składzie. Na miejscu  zajmie się 3 wyścigowymi autami.

Holenderski kierowca  Martin van den Brink z doświadczonym, technikiem Danielem Kozlovský, są na pokładzie  Renault Trucks CBH 385 z numerem 506, pojazdu znanego powszechnie jako Sherpa.  Drugą ciężarówką  K520 z kabiną nad silnikiem  z numerem 531 jedzie 31-letni Adrianus Johannes van Kasteren.  To jego pierwszy udział w Rajdzie Dakar. Ten pojazd będzie wpierał serwisowo team Martina van den Brink. Oba pojazdy  tworzą zespół Mammoet Rallysport team.

Trzy pojazdy Renault Trucks

Trzeci pojazd K520 z numerem 517 to ciężarówka przygotowana przez Mario Kressa dla  Gerda Huzinka z zespołu Riwald Dakar.

Moim zadaniem jest być jak najbliżej Martina van den Brink i wspierać go w miarę potrzeb. Nie będzie to łatwe, ale zespół zapewnił mnie, że nie spodziewa się, że zakończę występy na początku wyścigu.  Zatem  jedyna rzecz, którą mam zrobić, to prowadzić  spokojnie i cieszyć się jazdą, bo Renault Trucks jest po prostu niesamowite, podkreśla podekscytowany Janus van Kasteren.

Rajd Dakar 2017

 

Uczestnicy muszą pokonać łącznie 9.000 km, z których większość stanowią  odcinki specjalne. 7 odcinków w całości prowadzi przez pustynie, a  ekipy spędzą 5 dni na wysokości ponad 3.000 m. W ciągu dwóch tygodni będą mieli 1 dzień na odpoczynek. Dwutygodniowa podróż rozpoczęła się w sobotę i  zakończy  w Cordobie w Argentynie. W Limie, skąd wystartował rajd, uczestnicy od razu pojechali przez pustynie. Pierwszy etap miał 273 km, z czego odcinek specjalny 30 km.

Póki cały sprzęt działa, nastroje mamy świetne i wierzymy, że tak pozostanie przez najbliższe dwa tygodnie, mówi Mario Kress.

Z kolei Team Petronas de Rooy Iveco podzielił się na dwie grupy. W Rajdzie Dakar wystartował Argentyńczyk Ferderico Villagra, a drugim samochodem próbuje swoich sił Ton van Genugten. Natomiast w rajdzie Africa Eco Race wystartował Gerard de Rooy oraz Wuf van Ginkiel, który już musiał wycofać się z rywalizacji z powodu awarii silnika.

Rajd Dakar 2017

Rajd Dakar 2017