ITD w Wielkopolsce i Lublinie kontynuuje kontrole samochodów dostawczych. Jeden z nich ważył tyle, ile powinien dopiero po prawie całkowitym rozładowaniu.

Podczas kontroli w miejscowości Wilczna w Wielkopolsce zatrzymano od razu trzy przeładowane pojazdy dostawcze. Z ich dokumentów wynikało, że pojazdy te mogły ważyć maksymalnie 3,5 tony wraz z ładunkiem, a ważyły w dwóch przypadkach po 4,4 tony i kolejno 5,7 oraz 6,4 tony. Jeden z busów dopiero po prawie całkowitym rozładowaniu osiągnął właściwą, deklarowaną w dowodzie rejestracyjnym masę.

Dodatkowo jeden z kierowców został przyłapany na wyprzedzaniu innych pojazdów w miejscu obowiązywania podwójnej linii ciągłej. Wszyscy zatrzymani w Wilcznej kierowcy zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 2.200 złotych, a ich pojazdy odjechały dopiero po przeładowaniu i doprowadzeniu dopuszczalnej masy całkowitej do normy.

60 przeważonych pojazdów na 97 zatrzymanych

Wczoraj  WITD w Lublinie wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie przeprowadziły jednocześnie w 7 punktach województwa lubelskiego kontrole polegające na ważeniu pojazdów dostawczych.

Jak podaje ITD, statystyki z lat wcześniejszych wskazują jednoznacznie, że ten obszar działalności kontrolnej charakteryzuje się największym wskaźnikiem ujawnionych nieprawidłowości w stosunku do liczby wykonanych ważeń. W roku 2017 około 87 % zważonych pojazdów dostawczych to pojazdy przeważone. Tegoroczny rekordzista zamiast wymaganych 3.500 kg ważył 8.100 kg a jego ładowność była przekroczona o 800 %.

Wyniki wczorajszej akcji niestety potwierdzają wcześniejsze spostrzeżenia kontrolujących. Zważono 97 pojazdów z ładunkiem. 60 z nich było przeważonych. W 10 przypadkach stwierdzono także zaniżenie masy własnej pojazdu względem wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Na kierujących nałożono łącznie 65 mandatów karnych. Zatrzymano 17 dowodów rejestracyjnych.