Kierowca kazachskiej ciężarówki przez 4 tygodnie jeździł na karcie należącej do innej osoby. W tym okresie dziennie przejeżdżał ponad 900 kilometrów bez wymaganych przerw oraz odpoczynków.

Zestaw należący do kazachskiego przewoźnika patrol ITD został zatrzymany na DK1  w Częstochowie. Z analizy danych z karty kierowcy, pamięci tachografu oraz dokumentów przewozowych wyszło, że przez większość trasy przebytej poza terenem państw Unii Europejskiej szofer używał karty należącej do innej osoby. Po zsumowaniu czasu pracy z dwóch kart okazało się, że kazachski kierowca  wielokrotnie naruszył normy czasu pracy – w weryfikowanym okresie pracował za dwóch kierowców. Mimo tego kierowca nie przyznał się do popełnionych wykroczeń.

Inspektorzy ITD ustalili, że kierowca pokonał prawie 2,5 tys. km na cudzej karcie. Dziennie przejeżdżał bez wymaganych odpoczynków oraz przerw nawet 900 kilometrów. W tym okresie popełnił kilkadziesiąt naruszeń obowiązujących norm czasu pracy kierowcy, m.in.: 8 przekroczeń dziennego czasu jazdy, 14 przekroczeń czasu jazdy bez przerwy, 11 skróceń odpoczynków dziennych oraz bardzo duże przekroczenia jedno- i dwutygodniowego czasu jazdy.

Ciężarówkę skierowano na parking strzeżony, a kierowca trafił do policyjnego aresztu. Nie przyznał się do winy i nie przyjął mandatów.