Tytuł najlepszego polskiego kierowcy w Konkursie Kierowców Scania 2018 – 2019 zdobył 30-letni Piotr Dołengiewicz z Białegostoku. Będzie reprezentował Polskę w europejskim finale, który odbędzie się pod koniec maja 2019 r. w centrali Scania.

 

Piotr Dołengiewicz pokonał 11 rywali, wśród których znaleźli się laureaci regionalnych finałów konkursu oraz kwalifikacji z wykorzystaniem systemu Scania Fleet Management.

Polski finał Konkursu Kierowców Scania składał się z dwóch etapów. Podczas pierwszego dnia zawodów uczestnicy musieli zmierzyć się z trzema konkurencjami. Jedną z nich był test drogowy, gdzie mierzono umiejętność przewidywania kierowcy oraz jazdę ekonomiczną. Kolejne zadanie polegało na sprawdzeniu pojazdu przed jazdą, a trzecie było związane z pierwszą pomocą.

Drugiego dnia zawodów uczestnicy mieli do wykonania zadania na placu manewrowym. Jednym z najbardziej widowiskowych było Water Challenge. Konkurencja polegała na strąceniu pięciu pachołków przednimi oponami ciągnika siodłowego Scania, na którym zamocowano zbiornik z 1000 l wody, tak aby rozlać jak najmniej cieczy. To zadanie było nieco problematyczne, bo akurat zaczął padać deszcz 🙂 Z kolei zadanie finałowe było wykonywane równocześnie przez dwóch zawodników, którzy precyzyjnie manewrując zestawem mieli strącić wyznaczone pachołki w jak najkrótszym czasie.

Piotr Dołengiewicz najlepszy w Polsce

Zdobywca pierwszego miejsca w tegorocznej edycji konkursu w Polsce, posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych od 2014 r. Pan Piotr nie miał wcześniej doświadczenia w udziale w konkursach organizowanych przez Scania.

Największym wyzwaniem był brak doświadczenia w jeździe nowymi pojazdami. Moja dotychczasowa kariera zawodowa opierała się na pojazdach starszych, które nie były wyposażone w automatyczne skrzynie biegów oraz systemy wspomagające jazdę. Przez to obawiałem się jazdy konkursowej i oceny w programie Scania Driver Support, powiedział po zwycięstwie Piotr Dołengiewicz.

Drugie miejsce w zawodach zajął Rafał Pawlak, zwycięzca regionalnego finału SDC w Gliwicach, a trzecie Kamil Cybulski, zwycięzca regionalnego finału SDC w Koszalinie.

polski finał konkursu kierowców Scania

Zgłoszenia od 3.000 kierowców

Do udziału w tegorocznej edycji Konkursu Kierowców Scania zgłosiło się ponad 3 tys. zawodowych kierowców z całej Polski. Scania Driver Competitions to największe tego typu zawody na świecie. Udział w konkursie bierze ponad 350 tys. zawodowych kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów z 30 krajów. Główną nagrodą w zawodach jest możliwość zamówienia pojazdu Scania nowej generacji o wartości 100 tys. euro.

Partnerami konkursu w Polsce są: Michelin Polska S.A., Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, Wielton S.A., IRU, Komisja Europejska i Scania Finance Polska Sp. z o.o.