DKV Euro Service jest pierwszym operatorem kart paliwowych, który od 1 października 2019 r. pozwala na rozliczanie przejazdów ciężarówkami po płatnych drogach w Serbii metodą post-pay. 

Do tej pory kierowcy musieli płacić za przejazd przed rozpoczęciem jazdy, czyli w systemie pre-pay. Teraz opłaty drogowe w Serbii w systemie post-pay są możliwe, o ile kierowca będzie miał urządzenie pokładowe o nazwie TAG*.

W Serbii opłatom podlega część autostrad o łącznej długości 645 km, na których znajduje się 47 bramek do pobierania myta. Zarządza nimi przedsiębiorstwo publiczne „Drogi Serbii”. Pod względem logistycznym Serbia jest ważnym krajem tranzytowym, gdyż znajduje się na trasie z Turcji, Grecji, Bułgarii, Rumunii lub Węgier do Europy Środkowej i Północnej lub z Rosji do Europy Południowej. 

opłaty drogowe Serbia

Jak nabyć urządzenie TAG?

Kierowca może nabyć box do poboru opłat drogowych, z możliwością płatności metodą post-pay, zaraz po przekroczeniu przejścia granicznego. Wystarczy, że okaże w punkcie „Drogi Serbii” dowód rejestracyjny oraz kartę DKV. Następnie otrzymuje urządzenie, które jest konfigurowane na miejscu zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Od tego momentu wszystkie transakcje opłat drogowych w Serbii są przetwarzane przez urządzenie pokładowe i fakturowane raz w miesiącu przez DKV. 

opłaty drogowe Serbia

Urządzenia TAG służą do naliczania opłat zarówno od pojazdów ciężarowych, jak i osobowych. Boxy skonfigurowane dla osobówek można przenosić pomiędzy samochodami, niezależnie od własności lub tablic rejestracyjnych. Natomiast w pojazdach innych kategorii, w tym w ciężarówkach i autobusach, urządzenie TAG jest na stale związane z jednym pojazdem.  

Paliwo w dwóch sieciach

Za pomocą karty DKV można także rozliczać w Serbii zakupy paliwa w ramach sieci kilkudziesięciu stacji marek EKO i PETROL, a także korzystać z oferty serwisów i usług dla pojazdów dostępnych na tych stacjach.

Więcej informacji na stronie „Dróg Serbii”: http://www.putevi-srbije.rs/index.php/en/ oraz poprzez DKV: www.dkv-euroservice.com,       https://www.dkv-euroservice.com/gb/services/toll/toll-services-by-country/more-countries/serbia/