Poznańscy inspektorzy ITD prowadzili w weekend nocną kontrolę na A2 pod kątem manipulacji przy tacho.

W nocy z piątku na sobotę, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu wystawili na autostradzie A2 w Gołuskach i Lądku patrole, które nastawione były na wykrywanie manipulacji w tachografach i na oszustwa związane z niestosowaniem karty kierowcy. Podczas kontroli wpadł kierowca z Rosji, który używał wyłącznika pracy tachografu oraz trzech polskich kierowców.

Nocna kontrola na A2 ujawniła wiele naruszeń

Plagą ITD nazwało naruszenia z czasu pracy. Aż w pięciu przypadkach kierowcy nie rejestrowali czasu pracy jeżdżąc bez karty lub na cudzą kartę. Nocna kontrola na A2 ujawniła także brak badania okresowego tachografu i jeden przeciążony bus o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Z kolei zatrzymany kierowca z Ukrainy miał nieprawidłowo wypełnione zezwolenie międzynarodowe, które w tym wypadku zgodnie z przepisami inspektorzy potraktowali jak jego brak. Kierowca nie zapłacił dziesięciu tysięcy złotych kaucji w poczet kary nałożonej na przewoźnika, więc jego pojazd usunięto na parking.

Podczas pracowitej nocnej zmiany inspektorzy wszczęli postępowania administracyjne na kwotę 40.500 złotych. Nałożyli też mandaty karne za naruszenia ustaw o transporcie drogowym i ustawy prawo o ruchu drogowym na łączną kwotę 17’300 złotych.