Dolnośląska ITD wyeliminowała z ruchu dwie niesprawne ciężarówki. Kierowca jednej z nich nie posiadał także wymaganych dokumentów.

Wywrotka w złym stanie technicznym została zatrzymana do kontroli na DK35 w Świebodzicach. Jej kierowca nie posiadał prawa jazdy odpowiedniej kategorii oraz badania lekarskiego i psychologicznego. Nie odbył także szkolenia w ramach kwalifikacji zawodowej.

Stan techniczny pojazdu był opłakany. Najpoważniejszą usterką były zużyte opony, z których wystawały metalowe elementy osnowy, czyli konstrukcji nośnej w oponie. Termin badań technicznych ciężarówki upłynął kilka miesięcy przed kontrolą ITD, a legalizacji tachografu dwa lata temu.

Jak podaje WITD we Wrocławiu, kierowca przyznał inspektorom, że nie pierwszy raz przewoził materiały niesprawną wywrotką. Na dodatek wcześniej nie rejestrował aktywności za pomocą tachografu.

Kolejne niesprawna ciężarówka została zatrzymana w Kłodzku. Miała ona usterki zawieszenia pneumatycznego i układu hamulcowego. Inspektorzy skierowali pojazd do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Tam stwierdzono m.in. zbyt dużą różnicę sił hamowania na kołach drugiej osi oraz zbyt małą siłę hamowania na lewym kole drugiej osi.

Obydwie niesprawne ciężarówki zostały wyeliminowane z ruchu. Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne i ukarali kierowców mandatami. Z konsekwencjami finansowymi powinni liczyć się również przewoźnicy.