Trwa okres wycieczek szkolnych i wzmożone kontrole autokarów ITD. W kilku wypadkach niesprawne autokary nie wyjechały w trasę.

W Koninie inspekcja ITD skontrolowała autokar MAN mający zawieźć tamtejsze przedszkolaki na wycieczkę do poznańskiego zoo.  Podczas kontroli wyszło, że autobus miał zużyte opony, wadliwy pas bezpieczeństwa, zbity klosz światła przedniego i uszkodzone mocowanie siedzenia tylnego. Inspektorzy uznali, że pojazd nie nadaje się do przewozu dzieci. Przedszkolaków na wycieczkę do zoo zawiózł inny, sprawny autokar podstawiony przez tę samą firmę. Kierowcę, który miał jechać niesprawnym autokarem ukarano mandatem karnym. Inspektorzy zatrzymali też dowód rejestracyjny samochodu.

kontrole autokarów ITD

Niesprawne autokary zagrażają życiu

Natomiast wrocławscy inspektorzy inspekcji transportu drogowego nie dopuścili do przewozu dzieci podstawionym autobusem. Autokar był w bardzo złym stanie technicznym, miał niesprawne oświetlenie, ucięty pas bezpieczeństwa, wadliwy układ hamulcowy. To tylko kilka naruszeń wykrytych przez inspektorów z Wrocławia, którzy sprawdzili stan techniczny autokaru. Kontrolujący uznali, że stan techniczny pojazdu realnie zagraża życiu i zdrowiu. Wiele zastrzeżeń inspektorzy mieli też do czasu pracy kierowcy. Nie przestrzegał on obowiązujących norm, ujawniono braki wymaganych przez prawo odpoczynków. Uzupełnienia wymagała także dokumentacja. Autokar nie został dopuszczony do dalszej jazdy przez inspektorów ITD, a w stosunku do przedsiębiorcy wykonującego przewóz wszczęto postępowanie administracyjne.

kontrole autokarów ITD

Skontrolowali 30 autokarów

Kontrole autokarów były prowadzone także na lubuskim odcinku autostrady A2 oraz drogi ekspresowej S3. Tutaj wspólnie kontrolowali inspektorzy z Gorzowa Wielkopolskiego wraz z Policją, Strażą Graniczną oraz funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej.

Inspektorzy jednego dnia skontrolowali 30 autokarów. Obyło się bez zatrzymania dowodów rejestracyjnych, ale na kierowców nałożono 8 mandatów karnych, na łączną kwotę 2.700 zł. Ponadto w związku ze stwierdzonymi naruszeniami wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec podmiotu wykonującego przewóz drogowy.