Dzięki prowadzonym na skalę międzynarodową poszukiwaniom firma DAF znalazła najstarszy wyprodukowany przez siebie pojazd ciężarowy.

Jak się okazało, najstarszy DAF A1600 ma 50 lat i nadal jest używany niemal codziennie. Pojazd jest własnością Fritsa i Nicky’ego Hoefnagels, którzy używają go do przewożenia części wesołego miasteczka po całej Holandii.

Może i nasza ciężarówka ma 50 lat, ale zostało jej jeszcze sporo czasu do przejścia na emeryturę. Tak, oczywiście korzystamy z niego jak z każdej innej ciężarówki. Do tego właśnie służą pojazdy DAF-a, prawda?, pyta retorycznie Frits Hoefnagels.

DAF ogłosił poszukiwania najstarszego pojazdu ciężarowego na początku tego roku, w związku z obchodami 90-lecia firmy. Zaczęło się od opublikowania w portalach społecznościowych filmu z udziałem handlarza bydłem, jeżdżącego po Irlandii ciężarówką DAF od początku lat osiemdziesiątych. Film wyświetlono niemal pół miliona razy, co wywołało lawinę wskazówek, sugestii i zgłoszeń pretendentów do tytułu. Odpowiedzi napływały z całego świata, ale najstarszy pojazd ciężarowy odnalazł się niemal na zapleczu fabryki DAF w Eindhoven. Mówiąc dokładniej, w wiosce Bakel. 

Najstarszy DAF musiał być używany regularnie

Do firmy DAF napłynęły liczne zgłoszenia pojazdów użytkowanych od końca lat 50. i początku lat 60. XX wieku, w tym wozu strażackiego z 1963 roku, nadal używanego do przewożenia turystów, a także bardzo starego pojazdu bez tablic rejestracyjnych, który wciąż służy do przewożenia plonów podczas żniw. 

Nie spełniały one jednak przyjętych kryteriów: zwyciężyć mógł jedynie pojazd nie tylko eksploatowany w ramach transportu komercyjnego na drogach publicznych, ale również użytkowany regularnie.

Dumnym posiadaczem najstarszego pojazdu ciężarowego DAF jest prowadzona przez holenderską rodzinę firma Hoefnagels związana z wesołymi miasteczkami. Używa go do transportu urządzeń rozrywkowych na terytorium Holandii. Na zdjęciu przesłanym do firmy DAF za pośrednictwem serwisu Facebook przez ojca i syna — Fritsa i Nicky’ego Hofnagelsów — uwieczniono aż cztery klasyczne ciężarówki DAF, wszystkie w idealnym stanie dzięki stałej trosce i uwadze.

poszukiwania najstarszego DAF-a

Naszą atrakcją jest ruchomy mostek. Pojazdy DAF służą nam do przewozu naszego «Lunaparku». Były nowe, gdy weszły w skład naszej floty. Lunapark trafia do magazynu w okresie zimowym, ale poza nim, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jesteśmy w trasie i przewozimy tę potężną konstrukcję od jednego wesołego miasteczka do drugiego, wyjaśnia Frits Hoefnagels. Oprócz modeli 2800 z 1975 roku i 1600 z 1971 roku mamy również dwa egzemplarze A1600. Jeden z „kikkersów” DAF-a — określanych tak w języku niderlandzkim ze względu na podobieństwo do żaby — pochodzi z 1968, a drugi z 1969 roku. Nie mają u nas taryfy ulgowej, żartuje Hoefnagels.