Nieco drgnęła sytuacja na przejściach granicznych z Czechami, nadal ciężko na granicy z Niemcami.

Polska otworzyła wczoraj drugie przejście graniczne z Litwy w Ogrodnikach, co ma na celu rozładowanie korków na przejściu w Budzisku od strony Litwy.

Nadal ciężko na granicach z Niemcami w stronę Polski. W Świecku korek wynosi ok. 30 km. Jak podaje na FB jeden z kierowców firmy Repiński Transport, stoi już od 14h na parkingu 5 km od przejścia granicznego w Świecku. Na olbrzymi parking skierowała go niemiecka Policja. Na pytania kiedy będą mogli ruszyć w stronę Polski, niemiecka policja odpowiada może jutro albo za 2 dni. Na placu jest kilkaset ciężarówek, ludzie stoją w grupkach po kilka osób. Nikt nie zapewni im żadnych środków do dezynfekcji, żadnych informacji konkretnych. Na parkingu kilkanaście minut temu pojawiła się na sygnale karetka pogotowia.

Jak podaje przedstawiciel innej firmy, pierwsze auto przekroczyło przejście w Zgorzelcu wczoraj o 22.30, a stało  przed granicą od poniedziałku od 09 rano. Sytuację na przejściach granicznych możecie na bieżąco śledzić na naszej podstronie Czasy oczekiwania na granicach.

W trudnej sytuacji kierowców stojących w ogromnych kolejkach pomagają na szczęście lokalni mieszkańcy, którzy w geście solidarności na most na przejściu granicznym Jędrzychowice – Lugdwigsdorf dostarczają wodę, chleb oraz inne artykuły spożywcze.

kolejki na granicach 18.03

fot. Marek Andrysz

kolejki na granicach 18.03

fot. Marek Andrysz

Polskie firmy ważne dla codziennej logistyki w Niemczech

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej niepokoi także Niemców.  Niemcy masowo ruszyli do sklepów robiąc zapasy i półki sklepowe świecą pustkami, a polskie firmy transportowe stanowią bowiem 25% firm obsługujących codzienną logistykę zaopatrzeniową w Niemczech. Dlatego Niemcy opowiadają się za wprowadzeniem na przejściach granicznych odrębnych pasów dla transportu żywności.