Dwa urządzenia zakłócające pracę tachografu i układu oczyszczania spalin znaleźli podczas kontroli w jednej ciężarówce podkarpaccy inspektorzy ITD.

Ciężarówka została zatrzymana do rutynowej kontroli przez inspektorów z krośnieńskiego oddziału WITD w Rzeszowie na odcinku drogi krajowej nr 73 w Jaśle. Ciągnikiem siodłowym z naczepą polski kierowca wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Polski do Rumunii.

Analiza danych elektronicznych dotyczących czasu pracy kierowcy, danych technicznych tachografu oraz wydruków z urządzenia rejestrującego wzbudziła podejrzenia inspektorów. Odnaleźli niedozwolone urządzenie podłączone do instalacji tachografu, które było sterowane za pomocą pilota. Jednak podczas poszukiwania wyłącznika tachografu inspektorzy natrafili również na inne niefabryczne urządzanie. Zakłócało ono prawidłową pracę systemu SCR odpowiedzialnego za oczyszczanie spalin. Silnik pojazdu nie pobierał w trakcie pracy roztworu AdBlue, a pokazywał na wskaźniku jego obecność w zbiorniku.

Kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego od ciągnika siodłowego oraz nałożeniem mandatów na kierowcę w kwocie 2.200 złotych. Jednocześnie inspektorzy nakazali wykonanie ponownej legalizacji tachografu. Natomiast wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6.000 zł.