Wiele osób przystępując do kolekcjonowania modeli samochodów długo zastanawia się, na jaką skalę się zdecydować. Najmniejsze modele wykonywane są w skali 1/87 a największe w skali 1/18. Dlatego też dobrze jest znaleźć „złoty środek”, taki jak choćby skala 1/43. 

Modele samochodów w skali 1/43 są zdecydowanie najchętniej kupowanymi przez kolekcjonerów modelami.  Za takim wyborem przemawia optymalny kompromis pomiędzy dobrym odwzorowaniem detali a rozmiarami, pozwalającymi nawet w stosunkowo niewielkiej gablocie zmieścić nawet kilkadziesiąt samochodzików. Oczywiście mówimy tu o modelach samochodów osobowych i dostawczych, bo ciężarówki, a szczególnie zestawy z naczepami są jednak znacznie większe. Można jednak w efektowny sposób łączyć modele ciężarówek np. z autami osobowymi, tworząc choćby dioramy tematyczne. Dla polskich kolekcjonerów niebagatelne znaczenie ma fakt, że właśnie w skali 1/43 firma De Agostini wydała nie tak dawno temu ogromną serię Kultowe Auta PRL-u. 

Spory problem mogą mieć kolekcjonerzy którzy mają w swoich zbiorach autotransportery i chcieli by je zapełnić samochodami osobowymi. Modele aut osobowych w skali 1/50 praktycznie nie są obecnie produkowane. Najmniejszym samochodem jaki w tej skali można kupić to Volkswagen Caddy znajdujący się w ofercie holenderskiej firmy WSI Models. Można więc pokusić się o stworzenie zestawu jadącego z Antoninka do klienta gdzieś w Europie. 

IXO Models

Ostatnio w ofercie sklepu internetowego sklep.trailer.pl znalazły się modele klasycznych ciężarówek produkowanych przez firmę IXO Models z siedzibą w Macau. Osoby interesujące się modelarstwem dobrze wiedzą, że praktycznie cała seria modeli oferowanych przez wydawnictwo De Agostni, pod hasłem Kultowe Auta PRL-u, została tak naprawdę wyprodukowana przez IXO Models. Wiele z tych miniatur znajduje się w katalogu marki IST Models, należącej do IXO Models. Trzeba jednak podkreślić, że pomiędzy budżetowymi „gazetowymi” modelami a tymi, które bezpośrednio oferuje IXO i IST, są zauważalne różnice. Modele sprzedawane w ramach serii wydawniczych są upraszczane, dzięki czemu mogą być tańsze w produkcji.

modele ciężarówek IXO skala 1/43

Bardzo ciekawy jest zestaw z naczepą składający się z Peterbilta 350 i naczepy furgonowej. Mimo, iż ta dalekobieżna ciężarówka powstała w 1952 roku, to niewiele różni się od maszyn, jakie można były produkowane w USA jeszcze na początku lat 80. 

modele ciężarówek IXO skala 1/43 modele ciężarówek IXO skala 1/43

Cały materiał dostępny jest w wydaniu styczniowo-lutowym TRAILER Magazine.