Ostatnie dni przyniosły przypadki manipulowania przy pracy tachografów w zatrzymanych zagranicznych ciężarówkach.

Podkarpaccy inspektorzy, którzy wczoraj zatrzymali do kontroli rumuńską ciężarówkę, raczej nie przypuszczali, ile przysporzy im pracy. Zgodnie z okazanymi dokumentami kierowca czerwonego DAF-a przejeżdżał tranzytem przez Polskę jadąc z Rumunii do Kazachstanu. Inspektorzy już na wstępie zatrzymali dowód rejestracyjny ciągnika ze względu na uszkodzoną przednią szybę czołową lecz był to początek problemów.

Tachograf zainstalowany w samochodzie nosił ślady nieuprawnionej ingerencji, jak to ujęła w komunikacie prasowym podkarpacka ITD. Impulsator został zmanipulowany w taki sposób aby móc nim sterować za pomocą pilota. Oczywiście stwierdzono przy tym naruszenie plomby zabezpieczającej połączenie impulsatora ze skrzynią biegów.

magnes zagraniczne ciężarówki

Wątpliwości u inspektorów budziła także terminowość pobierania danych zarówno z karty kierowcy jak też z pamięci tachografu. Dodatkowo ujawniony został emulator AdBlue, którego usunięcie spowodowało, iż poziom płynu spadł do zera, a co za tym idzie, nie działał system oczyszczania spalin.

magnes zagraniczne ciężarówki

Ostatecznie za manipulacje w tachografie wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone maksymalną przewidzianą polskim prawem karą w wysokości 12.000zł. Jednocześnie zdecydowano o unieruchomieniu pojazdu na parkingu strzeżonym, którego opuszczenie będzie możliwe dopiero po wpłacie kaucji, usunięciu nieprawidłowości oraz wykonaniu legalizacji tachografu.

Turek na magnesie

Inspektorzy z Oddziału Terenowego w Nowym Targu, wykonujący działania kontrolne w miejscowości Spytkowice (droga krajowa nr 7), zatrzymali do kontroli zestaw należący do tureckiego przewoźnika, który wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy.

Podczas kontroli inspektorzy nabrali podejrzeń, że do tachografu podłączono niedozwolone urządzenie fałszujące jego pracę. Wobec tego pojazd skierowano do serwisu tachografów, i tu podejrzenia inspektorów okazały się trafne. W serwisie zdemontowano niedozwolone urządzenie i wykonano ponowną kalibrację tachografu.

Za stwierdzone nieprawidłowości przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 12 000 zł, natomiast kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 000 zł.

Manipulacje w tachografie litewskiej ciężarówki

Natomiast w Białymstoku inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali  do kontroli ciężarówkę należącą do przewoźnika z Rumunii. Samochodem przewożone były odpady z Litwy do Rumunii. Podczas oględzin zespołu pojazdów kontrolujący inspektor stwierdził niedozwolone urządzenie służące do manipulacji danymi zapisywanymi w tachografie.

Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 11.000 zł. Zabronione urządzenie zdemontowano w serwisie tachografów.

W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa kierowcę przekazano Policji.