Gdy kilka lat temu zorganizowaliśmy na łamach TRAILER Magazine plebiscyt na najlepszą ciężarówkę okresu przemian gospodarczych jednogłośnym zwycięzcą okazało się być Volvo F12.

Z pewnością na sukcesie jakie Volvo F12 odniosło na naszym „podwórku” zaważyła w pewnym stopniu jego dostępność. W latach 90 państwowi przewoźnicy, tacy jak PEKAES, PLO czy C.Hartwig, wymieniali swój tabor, a używane zestawy trafiały do „prywaciarzy” którzy przesiadali się na nie z Jelczy, Starów i Liazów. Tak czy inaczej eF-ki były solidne, proste i wygodne. To zbudowało ich legendę, godnego następcy „bunkrów”, czyli Volvo F88 i F 89.

Typoszereg obejmujący ciężarówki oznaczone symbolami F10, F12 i F 16 pojawił się na rynku w 1977 roku. Nowe, znacznie przestronniejsze kabiny zapewniały nie tylko nieporównanie lepsze warunki pracy i wypoczynku, ale były także bezpieczniejsze. Kabiny nowej serii F miały sześcienny kształt, były dobrze amortyzowane i izolowane akustycznie. „Gołą” blachę wewnątrz kabiny zasłoniła tapicerka i panele z tworzyw sztucznych, a duża duże okna zapewniała świetną widoczność z wnętrza.

Volvo seria F

W 1983 roku seria F przeszła facelifting. Podniesiono nieco dach kabiny i powiększono szybę przednią. Pod kabiną Volvo F12 pracowały sprawdzone jednostki 6-cylindrowe o pojemności 12 litrów wyposażone w turbosprężarkę. W 1986 roku do oferty włączono topową wersję F16 z silnikiem FD160 wyposażonym w cztery zawory na cylinder i wałek rozrządu w głowicy. „Szesnastki” szybko podbiły serca skandynawskich przewoźników transportujących drewno oraz ich kolegów ciągnących „pociągi drogowe” na antypodach.

Teraz całą historię Volvo F można prześledzić na podstawie modeli, jakie w tym roku włączyła do swojego katalogu holenderska firma WSI Models. W serii Premium Models ukazały się dwa ciągniki z pierwszej serii F12 w charakterystycznym fabrycznym malowaniu z modnymi wówczas skośnymi pasami: żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Dostępne są wersje 4×2 i 6×2.  Wszystkie te modele są dostępne od pewnego czasu w ofercie naszego sklepu internetowego sklep.trailer.pl i cieszą się dużym wzięciem. Nie ma to jak postawić sobie legendę na półce.