ITD prowadzi kontrole pojazdów dostawczych. Przeładowanie to najczęstsze naruszenie.

Warmińsko-mazurscy inspektorzy ITD nie dopuścili do dalszej jazdy pojazdu zatrzymanego do kontroli w Olsztynie. Choć ten samochód nie był przeładowany, to jego stan techniczny inspektorzy określili jako fatalny. Lista naruszeń wykrytych w pojeździe to m.in. różna rzeźba bieżnika opon na osi kierowanej i pęknięta w polu widzenia kierowcy szyba czołowa. Pojazd miał niesprawny sygnał dźwiękowy, uszkodzony amortyzator na osi kierowanej i niekompletny układ wydechowy spalin. Kontrolujący stwierdzili też wycieki płynów eksploatacyjnych. Ładunek, który był przewożony w „dostawczaku”, nie został właściwie zabezpieczony.

kontrole busów ITD

Tak duża liczba wad dyskwalifikowała pojazd. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali dalszej jazdy. Kierowca był jednocześnie właścicielem pojazdu. Za stan techniczny mężczyzna został ukarany mandatem karnym.

Canter został odholowany

Zatrzymane przez kaliskich inspektorów Fuso Canter ważyło prawie o 1,5 tony za dużo. Bliźniacze koła tylnej osi mocno uginały się pod naporem przewożonego ładunku. Kierowcę dostawczego Cantera, którym przewożono maszyny przemysłowe, ITD zatrzymała do kontroli w Kaliszu, na krajowej „dwunastce”. Dopuszczalna masa całkowita busa to 3,5 tony, ale pojazd ważył blisko 5 ton. Z uwagi na gabaryty i ciężar ładunku, którego nie dało się w prosty sposób przeładować na inny środek transportu, pojazd został odholowany przez specjalistyczną pomoc drogową. Kierowca został ukarany 500 zł. mandatem.

kontrole busów ITD

Ponad 8-tonowe Daily

Przedwczoraj w Tęgoborzy, na drodze krajowej nr 75 małopolscy inspektorzy prowadzili kontrole pojazdów dostawczych. Do ważenia wytypowali Iveco Daily.

Po zważeniu okazało się, że rzeczywista masa pojazdu z ładunkiem wynosiła 8,3 t, podczas, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosiła 3,5t.
Pojazd został usunięty na parking strzeżony. Ze względu na tak duże przekroczenie dopuszczalnej normy inspektorzy uznali, że mogło zaistnieć prawdopodobieństwo uszkodzenia konstrukcji pojazdu i zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowca został ukarany mandatem karnym i 6 punktami karnymi.