Modele pojazdów ciężarowych są produkowane w kilku skalach od 1/87, przez 1/50, aż do 1/43. Miłośnicy modeli do samodzielnego sklejania wybierają najczęściej skalę 1/24. Teraz na rynku pojawiły się także dużo większe modele.

Jeśli chodzi o modele pojazdów ciężarowych, to do tej pory niekwestionowanym rekordzistą jest firma Pocher, która w latach 80. wypuściła na rynek modele ciągników siodłowych Volvo F12 Intercooler oraz Volvo F16 Globetrotter Intercooler w gigantycznej skali 1/8! Te „miniatury” do sklejania składały się z 1078 elementów, a ich wymiary to 68 x  23 x4 7 cm! Dziś za taki kompletny i od lat nie produkowany zestaw trzeba dać znacznie ponad 1.000 euro!  

W skali 1/14 produkowane są natomiast modele ciężarówek zdalnie sterowanych. Przoduje tu zdecydowanie firma Tamiya, choć warto wspomnieć także markę Wedico. Ostatnio jednak na rynku coraz większą popularność zaczęły zdobywać modele w skali 1/8.

Coś dla miłośników ciężarówek przygotowała natomiast bliżej nie znana do tej pory na rynku firma Road Kings. Jej oferta obejmuje klasyczne modele ciągników w skali 1/18, do tej pory popularniej głównie wśród miłośników modeli samochodów osobowych. Pierwszą propozycją Read Kings jaka ukazała się na rynku była trzyosiowa Scania LBT 141 z 1976 roku w malowaniu nie istniejącego już szwedzkiego przewoźnika ASG. Cała limitowana seria 500 egzemplarzy tego modelu została bardzo szybko wyprzedana. 

Model Scania LBT skala 1/18

Scania Road Kings w zestawieniu z modele w sali 1/50

Tylko 500 szt. Scanii

Wkrótce dołączyły do oferty dwa kolejne modele kultowej Scanii LBT 141 w kolorystyce biało-niebieskiej i zielono-biało-czerwonej. Także i one są wypuszczone w limitowanej serii po 500 szt. każda. Kolejną propozycją Road Kings stał się dwuosiowy ciągnik Mercedes-Benz LPS 1623, także wyprodukowany w dwóch opcjach kolorystycznych. 

Model Scania LBT skala 1/18

My mieliśmy jak na razie okazję przyjrzeć się bliżej nieśmiertelnej Scanii 141, która w obu malowaniach trafiła do naszego sklepu internetowego (sklep.trailer.pl) Wykonany prawie w całości z metalu model imponuje nie tylko rozmiarami, ale także masą. Jeśli chodzi o poziom detali, to jest on bardzo przyzwoity i w praktyce odpowiada temu, który można obserwować w skali 1/43. Oczywiście w modelach do sklejania w skali 1/24 jest on znacznie większy, ale to zupełnie inne światy. Modele Road Kings mają natomiast otwierane drzwi kabiny, co dodaje im uroku i pozwala zajrzeć do środka. Co ambitniejsi kolekcjonerzy mogą pokusić się o dokonanie modyfikacji ciągnika. W tej skali naprawdę można „poszaleć”, uzupełniając wystrój wnętrza kabiny o mnóstwo detali, rzeczy osobistych kierowcy, a nawet np. pościeli i koców. W tej skali można śmiało do tego celu użyć prawdziwych tkanin. Także z zewnątrz warto by dodać imitację przewodów hydraulicznych i elektrycznych, tablice rejestracyjne, tablice TIR, dodatkowe oświetlenie itp. 

Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie odchylanych kabin i umieszczenia pod nimi miniaturowych jednostek napędowych. 

A model Scanii dostępny jest w naszym sklepie internetowym http://sklep.trailer.pl

Cały tekst dostępny jest w kwietniowym wydaniu TRAILER Magazine.