Adrian Kiszka zbudował od podstaw ciężki ciągnik balastowy Faun w barwach ZTE Radom. Budowa modelu w skali 1/24 trwała prawie 2,5 roku. 

 Prezentowany model to ciężki ciągnik balastowy niemieckiej marki FAUN HZ50.45/50 8×8 w barwach polskiego przewoźnika, jest Zakładu Transportu Energetyki Radom (ZTE Radom). Z posiadanych przez Adriana informacji wynika, że takich ciągników powstało tylko 2 sztuki i obie trafiły do Polski w 1984 roku jako fabrycznie nowe pojazdy do dwóch wielkich firm, czyli Zakładów Remontowych Energetyki Katowice oraz Zakładu Transportu Energetyki Radom.

ciągnik balastowy Faun model

Zostały one skonfigurowane w dosyć nietypowy sposób patrząc na pozostałe ciągniki balastowe firmy FAUN, ponieważ „nasze” duże FAUN-y posiadały filtry powietrza razem z chwytami powietrza zamocowane za kabiną, natomiast w innych pojazdach znajdowały się one z przodu po bokach maski.

Co oznaczają oznaczenia Fauna?

HZ – z niemieckiego Hauber Zugmaschine, czyli ciągnik z silnikiem przed kabiną,

50 – masa całkowita 50t (2x10t z przodu i 2x15t z tyłu),

45 – rozstaw osi (4,5m), a tak naprawdę to rozstaw wózków (czyli liczone od środka rozstawu przedniego tandemu do środka tylnego),

50 – moc silnika (500KM),

8×8 – układ napędu, 4 osie, wszystkie napędzane, dwie pierwsze kierowane.

Ciągnik ten jest zdolny do ciągnięcia przyczep o masie do 300 ton, oryginalnie posiadał także siodło zawieszone przegubowo do ciągnięcia ciężkich naczep do 200 ton. Napędza go chłodzony powietrzem, 12-cylindrowy, widlasty silnik DEUTZ BF12L513C z układem chłodzenia powietrza doładowującego (Intercooler). Napęd przekazywany jest przez 16-biegową skrzynię biegów ZF 16S-190A.

W sumie powstało tylko kilkanaście sztuk ciągników balastowych FAUN w układzie napędowym 8×8. Wciągarka linowa posiada uciąg 50 ton i jest napędzana hydraulicznie. Na dzień dzisiejszy w Polsce został tylko radomski (katowicki w 2010 bądź 2011 został zezłomowany).

ciągnik balastowy Faun model

ciągnik balastowy Faun model

Model Faun

W 2009 roku miałem możliwość sfotografowania oryginalnego ciągnika FAUN HZ50.45/50 8×8 należącego do ZRE Katowice. I to w oparciu o te zdjęcia budowałem swój model, mówi Adrian Kiszka. Niestety, gdy tam byłem Faun nie posiadał już takich elementów jak silnik, skrzynia biegów, skrzynia rozdzielcza, co bardzo utrudniało rozpoczęcie prac nad modelem, gdyż były to dosyć istotne komponenty. Na szczęście z pomocą przyszedł Ralf Koch, wydawca i autor książek pod tytułem FAUN Archive, który podesłał mi kilka zdjęć tych zespołów.

ciągnik balastowy Faun model

Adrian rozpoczął budowę modelu 9 lipca 2013 roku. Samo projektowanie zajęło mu prawie dwa lata. A model wykonany jest w 99% od podstaw, ten 1% to 3 zbiorniki powietrza i wszystkie światła i reflektory.

Budowałem go z polistyrenu HIPS (o grubościach 1mm, 0,5 oraz 0,25mm), myślę, że resztę widać na zdjęciach, mówi.

ciągnik balastowy Faun model

ciągnik balastowy Faun model ciągnik balastowy Faun model