W dniach 10-11 marca w Jabbeke odbył się kolejny festiwal modeli pojazdów drogowych pod nazwą On the Road Show.

Klub modelarski On the Road Brugge, organizujący już po raz 23 festiwal On the Road Show, udowodnił, że dzięki minimalistycznemu podejściu do aranżacji wystawy, w łatwy i prosty sposób da się stworzyć coś co przyciągnie zarówno bardzo dużą liczbę uczestników, jak i kilkunastokrotnie większą ilość zwiedzających. 

Podczas tegorocznej wystawy dało się zaobserwować dużą ilość nowo zbudowanych modeli, co niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu poziomu konkurencji w poszczególnych kategoriach. Spora część nowości została wykonana na imponująco wysokim poziomie, wiele z nich, podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji, została wykonana przez dotąd mniej znanych modelarzy jak chociażby Węgrzy – Mirek Bartsch i  Adam Berkes, którzy w swoich modelach wykazali się wysoką dbałością o drobne detale. Podobnie często wywoływanym przy rozdaniu nagród uczestnikiem był także brytyjski modelarz Ashley Koghill, który wykazał się zamiłowaniem do pojazdów sprzed kilku dekad, budując wyjątkowe modele ERF’a z naczepą w barwach brytyjskiej firmy Eric Vick Transport LTD oraz Scanię-Vabis LB76. 

Imponująco wysoki poziom On The Road Show

Jeśli już mówimy o Scanii to warto tu wspomnieć o zajmującym pierwsze miejsce modelarzu z Danii. Thomas Bagge, po dłuższej nieobecności w Jabbeke, zaprezentował swój najnowszy model, również klasyka – Scanię LB141, którą dzięki nieprzecietnie wysokiej jakości wykonania, zajął pierwsze miejsce w kategorii pojazdów ciężarowych tej marki. Również po dłuższej nieobecności wśród nagradzanych pojawił się także niemiecki modelarz Matthias Hassel, który zbudował dwa wyjątkowe zestawy: Mercedesa Actrosa MP4 z chłodnią Schmitz, znanej niemieckiej firmy Bischof, oraz DAFa XF z chłodnią Krone w barwach firmy Spedition Höhner. Warto dodać, że Matthias jest w tej firmie menadżerem floty oraz instruktorem ekonomicznej jazdy a jego model DAF-a jest wierną kopią jednego z prawdziwych zestawów wspomnianej floty, co wzbudziło spore zainteresowanie ze strony niemieckiej prasy branży transportowej.

Podczas tegorocznej edycji On the Road Show poziomem nie ustąpili na krok za to modelarze czeskiego klubu  CTM, który stałym składem pojawia się w Jabbeke regularnie od kilkunastu lat. Kunsztem poraz kolejny z rzędu wykazał się Ladislav Petřík, który wykonał wyjątkowy zestaw ciężarówki  Volvo F89 z przyczepą w barwach czechosłowackiego ČSAD. Dbałość o najdrobniejsze detale pozwoliła Ladislavowi zająć pierwsze miejsce w kategorii pojazdów ciężarowych Volvo.  Z czeskiego klubu zostali wyróżnieni również Jan Sklenička za model DAFa 95 380 ATI, zajmując 2. miejsce w kategorii DAF oraz znany z zamiłowania do perfekcyjnego odwzorowywania pojazdów zabytkowych Jiří Hübner, który tym razem zaprezentował model brytyjskiego Scammella Crusadera CL.35, zajmując 2. miesjce w kategorii pozostałych europejskich marek pojazdów ciężarowych. 

Cały materiał dostępny będzie w majowym wydaniu TRAILER Magazine.