Producent autobusów firma MMI oraz Iveco Poland oficjalnie zakończyli dostawę 10 gazowych minibusów Iveco URBY CNG dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach.

Dostarczone minibusy umożliwiają podróż 33 pasażerom, w tym 10 na miejscach siedzących. IVECO URBY posiadają dwoje drzwi pasażerskich w układzie 0-1-2. Drzwi przednie pojedyncze, drzwi tylne dwuskrzydłowe, które posiadają obniżoną podłogę z rampą wjazdową dla wózków inwalidzkich i dziecięcych oraz dwa rozkładane siedzenia dostępne z poziomu niskiej podłogi.

Minibusy na gaz Tychy

Gazowe minibusy Iveco Urby napędzane są przez 3,0-litrowe gazowe silniki FTP o mocy 100 kW (136 KM). Pojazdy zostały wyposażone w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów Hi Matic ZF. Każdy z autobusów jest monitorowany oraz klimatyzowany. Autobusy dla PKM w Tychach zostały zabudowane na podwoziach IVECO Daily 70C, przy rozstawie osi 4350.

Większe od oryginalnych zbiorniki na sprężony gaz ziemny, zostały umieszczone na dachu autobusu. Są to 3 lekkie, kompozytowe zbiorniki o pojemności wodnej 158 lirów, co pozwala zgromadzić w pojeździe około 95 Nm3 (około 71 kg) gazu. Dzięki zwiększonej pojemności butli CNG oraz niskiemu zużyciu paliwa, które w warunkach drogowych w Tychach wyniosło tylko 18,1 kg/100 km, autobusy na jednym tankowaniu mogą przejechać około 400 km. Dzięki takim osiągom IVECO URBY mogą obsługiwać każdą linię w mieście, a ich średni przebieg w pierwszym miesiącu eksploatacji wyniósł aż 6.300 km, co przełoży się na przebieg roczny na poziomie 75.000 km.

Minibusy na gaz Tychy

Realizacja była wynikiem podpisanej umowy w dniu 20 sierpnia 2018 roku na dostawę 10 minibusów z silnikami zasilanymi sprężonym gazem ziemnym (CNG). Kontrakt na Gazowe minibusy Iveco Urby opiewał na 7.749 000 PLN brutto. Jeden pojazd to wydatek rzędu 630.000 PLN netto.