Pierwszy elektryczny DAF CF z zabudową komunalną wyjechał na drogi Holandii.

Elektryczna śmieciarka DAF jest niskoemisyjny zarówno pod względem emisji, więc idealnie nadaje się nie tylko do dystrybucji miejskiej, ale także do zbierania odpadów z gospodarstw domowych. W tym celu firma DAF zaprojektowała 3-osiowe podwozie z osią skrętną w celu zwiększenia zwrotności i jeszcze większej ładowności. DMC DAF-a CF Electric 6×2 wynosi 28 ton.

Elektryczny układ napędowy VDL E pojazdu zapewnia 210 kW mocy i moment obrotowy 2.000 Nm – podobnie jak ciągnik CF Electric. Układ napędowy jest zasilany przez zestaw akumulatorów o pojemności 170 kWh; wystarczające do pokrycia regularnych tras wywozu śmieci. Śmieciarki zwykle wracają do bazy na rozładunek co kilka godzin, gdzie akumulatory mogą być naładowane do 80% pojemności akumulatora w zaledwie 30 minut.

DAF CF Electric

Testy terenowe DAF-ów CF Electric

Od końca 2018 r. pierwsze egzemplarze DAF CF Electrics funkcjonują jako ciągniki 4×2 dla różnych holenderskich transporterów, w tym Petera Appela, Simona Loosa i Tinie Manders, a także sieci supermarketów Jumbo. Pisaliśmy na ich temat tutaj. Ciężarówki te są częścią szeroko zakrojonych testów terenowych, w których są one wymagane do transportu towarów do iz miejsc docelowych, takich jak supermarkety i centra dystrybucyjne. Niemiecka firma logistyczna Rhenus używa obecnie dwóch DAF CF do regionalnego transportu kontenerów. Dzięki swojej wydajności, uniwersalności i praktycznej użyteczności DAF CF Electric zdobył prestiżową nagrodę „Green Truck Award” w Niemczech na początku tego roku.

Elektryczna śmieciarka DAF jest eksploatowana przez firmy HVC działa w północnej Holandii, regionie Rijnmond i Flevoland oraz ROVA w środkowych i wschodnich regionach Holandii.