DAF Alien – kolejny mocno stuningowany pojazd z gdańskiej firmy Tom-Tech wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Mało kto jednak wie, że pomysł tego projektu powstał trochę przez przypadek…

Gdańska firma Tom-Tech wyrosła na jednego z polskich leaderów w tuningu ciężarówek. Jej flota liczy 23 ciągniki siodłowe, z czego 4 to dość zaawansowane projekty (nie liczymy w tym gronie Trabanta Złomka). Jak na razie Tom-Tech konsekwentnie przebudowuje DAF-y. Przygoda z tuningiem zaczęła się parę dobrych lat temu od bardzo kolorowego modelu Fathom, potem przyszła kolej na Vikinga. Te obydwa modele powstały jeszcze w firmie Jarka Repińskiego.

Gdy twórca kilku kultowych już projektów firmy Repiński, Łukasz Polak, znany powszechnie jako Kalop, wraz z Karolem Gliwa, który zajmuje się zabudowa ciężarówek, postanowili spróbować własnych sił pod nazwą KK Garage., firma Tom-Tech stała się jego jednym z pierwszych klientów. Tak powstał niesamowity DAF Vader nawiązujący do sagi Gwiezdnych Wojen, a w tym roku kolejny projekt – DAF Alien.

Historia powstania tego samochodu to w zasadzie ciekawa anegdota.

Na początku tego roku rejestrowaliśmy go, a ponieważ wszystkie nasze tuningowane ciężarówki mają dedykowane tablice rejestracyjne, zastanawialiśmy się nad wyborem do następnego DAF-a. Zadzwoniłem więc do chłopaków z KK Garage i w ciągu 15 minut wymyślili temat, który w dodatku mieścił się na tablicy rejestracyjnej – Alien, wspomina śmiejąc się Tomasz Majka, właściciel firmy Tom-Tech. 

Tomek chyba nie widział żadnego z tych filmów…, dodaje Łukasz Polak.

DAF XF Alien Tom-Tech

Prace trwały pół roku

Temat został wybrany, auto trafiło na warsztat KK Garage 16 stycznia tego roku. Prace rozpoczęły się od kompletnego demontażu nowego auta.

Musieliśmy zeszlifować siwy lakier, pomalować na nowo dwoma odcieniami zielonego, dodać koloru granatowego, a następnie położyć motywy airbrush, wyjaśnia Łukasz Polak.

Zgodnie z kolorystyką filmu całe auto zostało utrzymane w tonacji zieleni, przewijają się tutaj postaci z poszczególnych filmów jak Ellen Ripley, grana przez niezapomnianą Sigourney Weaver, czy Prometeusz z nowych części. Kilkukrotnie pojawia się także tytułowy Alien z wyciekającą z paszczy zieloną śliną. Natomiast na pokrywie siodła Łukasz umieścił Hansa Gigera, twórcę postaci Obcego.

Jednym z największych wyzwań było jednak stworzenie charakterystycznego przodu DAF-a, który nawiązuje, jak mówi Łukasz Polak, do Królowej Matki. Wymagało to zdemontowania oryginalnego grilla, stworzenie stelażu oraz samego panelu.

Bardzo ciekawym elementem na tyle pojazdu są tak zwane skrzela umieszczone w pobliżu stworzonego od podstaw tylnego zderzaka, także inspirowanego Królową Matką.

DAF XF Alien Tom-Tech

Klimat horroru udało się podtrzymać we wnętrzu, stworzonym przez firmę Tapcar. Jej pracownicy uzgadniali z nami kolory tapicerki dopasowując ją do koloru nadwozia, mówi Łukasz Polak. Zielony odcień, stosowany np. w klasycznych Mercedesach budził ich wątpliwości, jednak po zakończeniu prac przyznali, że że efekt jest imponujący.

Cały materiał dostępny w grudniowym wydaniu TRAILER Magazine.