Elektryczna ciężarówka DAF CF otrzymała nagrodę Zielonej Ciężarówki jako rozwiązanie logistyczne roku 2019.

Prestiżowa nagroda Zielona Ciężarówka przyznawana jest za wprowadzanie obiecujących rozwiązań technicznych w zakresie innowacyjnej i zrównoważonej logistyki w Europie. W przeddzień otwarcia targów Logistyki Transportu w Monachium (Niemcy) czasopisma branżowe „VerkehrsRundschau” i „TRUCKER” uhonorowały sieć logistyczną Contargo zajmującą się śródlądowym transportem kontenerowym za wprowadzenie pierwszych ciężarówek elektrycznych DAF CF do użytkowania w działalności operacyjnej w Niemczech. Te w pełni elektryczne pojazdy przechodzące testy terenowe odbierają i dostarczają kontenery do portu śródlądowego w niemieckim Duisburgu.

DAF CF Electric to w pełni elektryczny ciągnik 4×2 w klasie do 37 ton opracowany do zastosowań miejskich, gdzie normą są naczepy jedno- lub dwuosiowe. Pojazd jest oparty na nadwoziu DAF CF i ma w pełni elektryczny napęd w technologii VDL’s E-Power Technology. Sercem układu napędowego jest silnik elektryczny o mocy 210 kW zasilany akumulatorem litowo-jonowym o całkowitej pojemności 170 kWh. CF Electric ma zasięg do 100 km, w zależności od ładunku, dzięki czemu nadaje się do zeroemisyjnego transportu wielkogabarytowego na obszarach miejskich. Akumulatory mają funkcję półgodzinnego szybkiego ładowania, natomiast pełne ładowanie trwa zaledwie półtorej godziny. 

DAF CF 450 również jako Zielona Ciężarówka

Nagrodę „Zielonej Ciężarówki 2019” otrzymał także model DAF CF 450. Uzyskując zużycie paliwa na poziomie zaledwie 23,39 l/100 km na trasie testowej magazynu Trucker, CF 450 pokazuje, że DAF nie przestaje dbać o to, by jej silniki wysokoprężne dla transportu długodystansowego były jak najbardziej oszczędne.