Inżynierowie Daimlera z powodzeniem przeprowadzili test, w którym ciężarówka sama zapłaciła za ładowanie energią elektryczną.

Daimler Trucks konsekwentnie przyspiesza cyfryzację swoich ciężarówek. W rezultacie kierowcy mają odczuwać mniejszy stres w codziennej pracy, a procesy robocze stają się bardziej wydajne i bezpieczniejsze. Jednym z obszarów rozwoju w tym kontekście ma być zdolność samochodów ciężarowych do samodzielnej komunikacji z innymi maszynami i wykonywania prawnie wiążących transakcji, takich jak płatności.

Dzięki nowo utworzonemu cyfrowemu Truck-ID i powiązanemu portfelowi ciężarówek eksperci Daimler Trucks stworzyli odpowiednie warunki wstępne w ramach projektu pilotażowego. W przypadku pierwszego użycia deweloperzy połączyli siły z partnerami i z powodzeniem dokonali automatycznej płatności w stacji ładowania elektrycznego.

Ciężarówki mogą identyfikować się z innymi maszynami za pomocą swojego Truck-ID tak, jakby miały własną zintegrowaną kartę identyfikacyjną, a tym samym mogą zapewnić unikalny podpis dla określonych procesów. Truck Wallet działa jako technologia platformy i centralny program użytkownika dla wszystkich aplikacji, które mogą uzyskiwać dostęp do Truck-ID do różnych celów. Truck-ID i Truck Wallet są obecnie w fazie prototypowej – są przechowywane jako zaszyfrowane programy wewnątrz procesora kryptograficznego. Ten procesor jest częścią Truck Data Center, centralnej jednostki sterującej telematyki nowego Actrosa Mercedes-Benz.

Truck Wallet przechowuje gotówkę i karty jak prawdziwy portfel

Podobnie jak prawdziwy portfel, portfel ciężarówki może przechowywać gotówkę na płatności i dodatkowe karty, takie jak karty paliwowe i karty lojalnościowe – choć wszystkie w formie cyfrowej. Informacje elektroniczne, w tym także wszelkie dodane środki pieniężne, są przechowywane bezpośrednio w portfelu ciężarówki, a następnie mogą być przesyłane do innych urządzeń za pośrednictwem połączenia Wi-Fi. Proces ten jest zabezpieczony poprzez kontrole w systemie online. Technologia radiowa jest częścią Truck Data Center.

Truck-ID podpisuje wszystkie procesy unikalne przypisane do ciężarówki

Oprócz automatyzacji procesów, największą zaletą przeprowadzania transakcji z Truck Wallet jest połączenie z Truck-ID. Truck-ID podpisuje cyfrowo wszystkie procesy portfela ciężarówek, a tym samym służy jako potwierdzenie, że transakcje zostały faktycznie wykonane za pomocą odpowiedniej ciężarówki. W połączeniu z dodatkowymi danymi telematycznymi, które są dodatkowo przechowywane, takie jak aktualna lokalizacja ciężarówki, system ten oferuje firmom logistycznym i ich partnerom biznesowym wysoki poziom ochrony przed oszustwami. Generowanie indywidualnego Truck-ID odbywa się przy użyciu sprawdzonej asymetrycznej procedury kryptograficznej. Tajny element Truck-ID nie jest więc znany Daimler Trucks, dostawcom procesora i Truck Data Center lub samym firmom transportowym.