Ostatniemu finałowi Scania Driver Competition towarzyszyła wystawa tuningowanych ciężarówek będących dziełami legendarnego Svempy, klasycznych Scanii oraz holowników firmy JB Bilbärgning AB z Södertälje.

Na wystawie w Scania Demo Center firma JB Bilbärgning AB zaprezentowała swoje dwa ciężkie holowniki: klasyczną już Scanię z „nosem” T580 oraz najnowszą Scanię S650. Dodatkowo, dyżur przy bramie wjazdowej pełniła Scania R730, gotowa do udzielenia pomocy zestawom biorącym udział w konkursie. 

Dzięki obecności aż trzech różnej generacji i typu holowników mogliśmy bliżej przyjrzeć się sprzętowi jakim dysponuje szwedzka pomoc drogowa. Warto przy tym wspomnieć, że firma JB Bilbärgning AB zalicza się do elity wśród tamtejszych niezależnych podmiotów pracujących w tej branży. Widać to już po jakości i nienagannym stanie sprzętu jakim dysponuje. Za tym wszystkim stoi także licząca już ponad pół wieku tradycja.      

szwedzki holownik Scania

Historia JB Bilbärgning

W 1965 roku Jan i Gunilla Johansson postanowili „pójść na swoje”. On był mechanikiem samochodowym i zawodowym kierowcą, natomiast Gunilla posiadała bogate doświadczenie w branży samochodowej i ubezpieczeniowej. Początkowo Johanssonowie zajmowali się prowadzeniem warsztatu oraz związanym z tym holowaniem uszkodzonych pojazdów. W 1969 firma przekształciła się JB Bilbärgning AB (Jan powszechnie był znany jako „JB”) i skupiła swoją działalność wyłącznie na holowaniu pojazdów i ratownictwie drogowym. JB była jednym z pierwszych podmiotów jaki wszedł w skład organizacji zawiązanej przez firmy ubezpieczeniowe o nazwie  Bärgningskåren AB. Po jej rozwiązaniu właściciele JB Bilbärgning AB postanowili pozostał całkowicie niezależni. Tę samodzielność firma podkreśla indywidualnym malowaniem pojazdów i barwami, które są nietypowe jak na Skandynawię. Większość tego typu firm ma sprzęt w kolorystyce czerwono-żółtej. 

Obecnie JB Bilbärgning AB jest jedną z największych w okręgu sztokholmskim firm zajmujących się pomocą drogową, holowaniem pojazdów, specjalistycznym transportem maszyn a także pracami związanymi np. z usuwaniem korzeni drzew i zabezpieczaniem robót drogowych. Swoje usługi świadczą praktycznie na terenie całej Europy. Współwłaścicielami spółki są synowie założycieli Stefan i Krister oraz córka Kristina. 

Cały materiał dostępny jest w numerze lipcowo-sierpniowym TRAILER Magazine.

szwedzki holownik Scania