W niewielkim belgijskim miasteczku Lier mieści się Abarth Works Museum, które prowadzi Guy Moerenhout. Belg ma kilkadziesiąt aut dostawczych, które pełniły lub pełnią obecnie rolę wozów serwisowych.

Z zewnątrz Abarth Works Museum nie wyróżnia się niczym na tle innych zabudowań przemysłowej dzielnicy Lier. Ot, niepozorny pawilon z przeszkloną ścianą frontową. Jednak już w hallu budynku serce miłośnika klasycznej motoryzacji zaczyna bić mocniej. W równym rządku stoją kolorowe unikaty na czterech kołach z lat 60. i 70., takie jak Abarth 695 Esse Esse, Abarth 750 Zagato, Abarth 1000 TC Bialbero, Simca Abarth 2000, Fiat Ritmo Abarth czy wreszcie legenda rajdowych tras Fiat 124 Abarth grupy B.

Nasz gospodarz dorobił się majątku umożliwiającego mu realizację kolekcjonerskiej pasji, będąc przez wiele lat oficjalnym importerem marki Łada na rynek belgijski. W latach 70. i 80. sprzedawał ich tu naprawdę tysiące. Guy Moerenhout przygotował także Łady Niva do startów w rajdzie Paryż-Dakar. Brał udział także w tej imprezie za kierownicą Range Rovera, a także kilka razy startował w Rajdzie Safari w Zairze.    

Guy Moerenhout muzeum Abarth Works Museum

Przez wiele lat Guy zbierał samochody wyczynowe i sportowe aby w 1997 roku otworzyć swoje muzeum w Lier. W trzech halach o łącznej powierzchni 3.100 m2 można dziś podziwiać około 200 wyjątkowych samochodów, wśród których są także Polskie Fiaty, Polonezy, Warszawy i Syreny. W jego warsztacie remontowane są klasyczne rajdówki oraz powstają repliki najrzadszych dzieł firmy Abarth.

Z racji tematyki naszego miesięcznika postanowiliśmy wyszukać dla Was nieco inne, lecz równie oryginalne perełki z kolekcji Moerenhouta. To wspomniane już wcześniej samochody dostawcze. Najstarszym z nich jest uroczy Fiat 500 Topolino Furgonata. Wśród zgromadzonych w Lier aut dostawczych królują niewielkie Fiaty 850 T różnych generacji. Te świetnie sprawdzające się na ciasnych ulicach włoskich miasteczek furgoniki i minivany produkowano w latach 1964-1976 jako rozwinięcie towarowej odmiany (600T) słynnej Multipli pierwszej generacji. 

Cały materiał dostępny w majowym wydaniu TRAILER Magazine, który jest w sprzedaży od 8 maja 2018.